Încasări bune la bugetul local de la Valea Iaşului

Începutul de an se dovedeşte a fi în comuna din vecinătatea Oraşului Regal la fel de fructuos ca şi anul trecut. Atunci estimările în ceea ce priveşte veniturile proprii au fost depăşite de realizări, ceea ce l-a determinat pe primarul Nicolae Barbu să spună că 2018 a fost un an bun. Reuşita a venit din apariţia unor noi surse de colectare, ceea ce a generat mai multe rectificări pozitive. Dintre acestea a amintit sumele încasate pe autorizaţiile de construire emise principalului contribuabil, firma germană Dr. Oetker, de la care s-a încasat spre sfârşitul anului trecut aproape 93.000 lei, la care s-au adăugat în ianuarie curent 60.000 lei. "Până astăzi, în data de 25 ianuarie, graţie acestor sume şi a achitării impozitelor de către contribuabili, suntem la zi cu achitarea urgenţelor, şi mă refer în primul rând la costurile utilităţilor din instituţiile publice, salariile angajaţilor noştri şi ratele la împrumutul contractat cu CEC Bank. Şi, după cum se ştie, pe baza unei HCL, am făcut o refinanţare a acestuia, prin care s-au eliminat comisioanele pentru întreaga perioadă şi am rămas doar cu sarcina achitării ratelor şi dobânzilor. Economia realizată a fost de circa 300.000 lei, adică de 3 miliarde lei vechi! Vom continua să căutăm şi să aplicăm soluţii inteligente pentru creşterea încasărilor la bugetul local, dacă vom avea şi sprijinul consilierilor locali pentru proiectele de hotărâre pe care le propunem. Să sperăm că anul acesta nu ne vom mai confrunta cu situaţii de genul celor din anii trecuţi...", a declarat primarul Nicolae Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
