Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:25

Curtea de Argeş - oraş deschis pentru câini, din 5 mai!

Anul acesta, în data de 5 mai se va încheia contractul pe care-l deţine Salubritatea Publică Urbană şi în baza căruia s-a gestionat în ultimii ani problema câinilor fără stăpân din Oraşul Regal. Cei care s-au confruntat cu ani în urmă cu teama de acele patrupede care păreau să fi luat prima capitală a Basarabilor şi a medievalei Ţări Româneşti independente în stăpânire, au motive să se teamă că situaţia s-ar putea repeta, dacă nu se iau măsuri din timp pentru ca activitatea să fie preluată de altă firmă specializată, dacă SPU nu mai are această posibilitate. "Contractul nostru se încheie în data de 5 mai 2019. Legea nr. 225/2016 ne interzice în cazul în care avem licenţă de salubrizare, ca din 2020 să realizăm venituri foarte mari din altă activitate paralelă. Administrarea adăpostului pentru câini de la Valea Sasului ne aducea astfel de venituri măricele, care însă nu se comparau cu cele din alte zone ale ţării, din informaţiile pe care le deţin... Oricum, noi ne vom axa în continuare pe activitatea de bază pentru care avem licenţă, astfel că vom preda Administraţiei Domeniului Public adăpostul de câini amintit, care este al primăriei şi noi l-am avut în concesiune pentru realizarea activităţilor specifice în perioada pentru care am avut contract. Municipalitatea va face demersurile legale necesare pentru încheierea altui contract de gestionare a problemei câinilor comunitari cu o firmă sau operator autorizat", a declarat managerul Cătălin Gabriel Nastea.
Chestionat asupra numărului estimat de câini fără stăpân care trăiesc la ora actuală în Curtea de Argeş, acesta a spus că ar putea fi între 200 şi 300 maxim, chiar şi în condiţiile în care n-au fost stopate "importurile" de câini aduşi din alte localităţi la adăpostul întunericului nopţii şi abandonaţi în diverse zone ale municipiului. Cei mai mulţi dintre concitadini îşi amintesc probabil că în urmă cu câţiva ani se estima un număr de circa 1.000 animale fără stăpân. "Dacă activitatea nu va fi continuată, există riscul real să ajungem din nou la cifra de la care am plecat. Eu sper să nu se mai întâmple aşa, deşi este greu de crezut că se va găsi vreo firmă dispusă să accepte tarifele pe care am lucrat noi, de circa 400 lei/cap pentru toate operaţiunile desfăşurate timp de 14 zile, începând cu capturarea de pe străzi, transportul lor la adăpostul de la Valea Sasului organizat în condiţiile stabilite prin lege pentru consultare, deparazitare, asigurarea hranei, castrare şi cazare pe timpul convalescenţei după operaţie, adică de 14 zile - timp în care se pot efectua adopţii. Exemplarele periculoase depistate, ca şi cele bolnave, urmau să fie eutanasiate. Noi considerăm că ne-am făcut datoria în bune condiţiuni şi în respectul legii, realizând şi o bună colaborare cu cetăţenii. Chiar acum când vorbim, am trimis un echipaj specializat ca răspuns cererilor a 3 proprietari de a prelua 4 câini din curţile dumnealor, pentru a evita să fie lăsaţi liberi pe străzi", a spus Cătălin Nastea. Din informarea făcută am constatat faptul că managerul de la SPU spusese adevărul şi că prin alte oraşe costurile practicate per capita la câinii fără stăpân erau în medie cam de 3 ori mai mari. Rămâne de văzut ce sumă se va aloca în bugetul municipal pe anul în curs pentru asigurarea continuării activităţii de ecarisaj, pentru ca numai în teorie Curtea de Argeş să fie un oraş deschis pentru câini începând din data de 5 mai.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It