Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:28

Angajamentele şefilor administraţiilor publice locale: fără toalete şcolare în fundul curţii!

În perioada 7-18 ianuarie 2019, conducerea Consiliului Judeţean Argeş a avut întâlniri de lucru cu primarii celor 102 localităţi din judeţ. În cadrul acestor întâlniri zonale, desfăşurate pe parcursul a două săptămâni, s-a discutat punctual despre stadiul celor 148 proiecte semnate prin PNDL II (valoarea totală, 747 milioane lei), despre stadiul investiţiilor din fiecare localitate în parte şi identificarea oportunităţilor de finanţare, în raport cu prevederile bugetare pentru anul 2019, în vederea finalizării proiectelor aflate în curs de implementare. Aşadar, din cele 148 proiecte, 28 sunt finalizate sau aproape de finalizare, 21 sunt în curs de finalizare cu un procent de execuţie avansat de peste 50%, iar pentru 30 proiecte, stadiul de execuţie este sub 50% - în total, 79 proiecte, adică un procent de peste 50% din totalul de proiecte contractate.
De asemenea, conducerea Consiliului Judeţean Argeş a solicitat primarilor să depună justificările pentru banii alocaţi din bugetul judeţului până în prezent. Totodată, s-a punctat faptul că, până la începerea noului an şcolar, 15 septembrie 2019, toate unităţile de învăţământ din Argeş trebuie să aibă grupurile sanitare în interior. În prezent, mai sunt 22 grupuri sanitare în exterior sau care mai necesită modernizare, în 11 localităţi din judeţul Argeş. Reprezentanţii autorităţilor locale şi-au luat angajamentul ca până la începutul noului an şcolar, toate aceste obiective să fie realizate!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It