Lui Ghiţă îi place carosabilul cu gropiţe-n obrăjori!

Dacă facem un exerciţiu de imaginaţie şi ne gândim ce fel de carte ar putea semna "vârhovnicii" - adicătelea şefii şi şefuţii din urbea noastră, celui de la SPGC i s-ar potrivi cel mai bine romanul "Groapa" al lui Eugen Barbu. Nu ştim dacă omul are aplecări spre beletristică, căci nu s-a riscat cineva să-l întrebe ce producţie a citit ultima dată, când şi pe ce temă era extrasul bancar, dar în ceea ce priveşte procesul de asfaltare, pur şi simplu nu poate trece de nivelul mediocru! Fireşte, firul epic al romanului ar fi altul decât cel cunoscut, însă titlul i se potriveşte ca o mănuşă celui mai "invectivat" personaj din administraţia publică locală...
Ing. Ioan Ghiţă a fost miluit cu titlul deloc mândru de "voievod al gropilor" din Curtea de Argeş de către şoferii băştinaşi şi nu numai, care s-au săturat de accidentele din asfalt şi se plâng şi ei cum pot pe paginile de socializare. Alţii, mai inventivi, fac haz de necaz. De pildă, la Ivancea, în intersecţia DN 7C cu str. Valea Iaşului, a fost recent înfipt un brad într-o groapă care-i întâmpina pe şoferi exact la ieşirea din parcarea aferentă blocurilor din zonă. Nu se ştie cine s-a descotorosit de pomul de Crăciun în felul acesta, însă mai mulţi riverani s-au exprimat online printr-un sarcastic "Sper să se prindă!". Acum, nu ştim, era vorba să facă rădăcini coniferul şi astfel să astupe groapa sau oamenii sperau că, văzându-l acolo, Ioan Ghiţă avea să înţeleagă mesajul şi, poate, să ia măsuri?... Până la urmă, "drapelul" a dispărut, groapa a rămas disponibilă pentru alte culturi de leguminoase. C-o fi de praz, ori de dragavei, vom trăi şi vom vedea!...
De la Ivancea, coborâm pe str. Despina Doamna, care - pe la jumătatea anului 2018 - a trecut printr-un "straşnic" proces de asfaltare arhilăudat prin canalele media de către cei care insistă să ne facă să credem că Ghiţă este omul superindicat în postul superstipendiat cu bani de la buget. Ei bine, după ce s-a luat zăpada, surpriză: carpeta de asfalt aşternută cu mare câcâială de angajaţii SPGC s-a cam... găurit! Ruptura are mai bine de 1,5 m lungime şi aproape 1 m lăţime. Chestia tare este că terenul pare propice şi pentru clocirea altor pui de gropi prin zonă. Deocamdată au apărut nişte crăpături care transmit semnale tot mai acute, pe care nu prea le aude cineva, căci de văzut, e mai greu, în perioada asta... Nici nu e de mirare că preşul asfaltic al lui Ghiţă s-a zdrenţuit deja în asemenea hal, dacă judecăm situaţia prin subţirimea stratului plasat astă-vară. Practic, n-a fost altceva decât un pospai de bitum care nici n-avea cum să ţină mai mult de câteva luni... Don Ghiţă, ca persoană fizică - pentru că s-a lepădat, cică, de cea juridică - are tot dreptul să fie cu "amorelul simţitor" la gropiţe din obrăjori de trecute doamne şi domniţe. Numai că din postura de simbriaş al statului, bine plătit ca şef la SPGC, cam sare peste măgăreaţă atunci când extrapolează fetişul ăsta în domeniul de activitate în care pare să se fi veşnicit!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
