Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 19:19

Piaţa Centrală trage să moară!

Imperiul de gheaţă şi gerul înteţit care s-au instalat peste oraş i-au alungat fără urmă pe vânzătorii din Piaţa Centrală. Singurii care mai îndură cu stoicism condiţiile austere sunt cei care-şi comercializează marfa în hala mare, acolo unde, ca să beneficieze de un "confort" constând în câteva grade în plus, lipsa vântului şi a zăpezii ori a ploii, pieţarii plătesc sume frumuşele pentru mesele închiriate. Zilele trecute, afară, sub "saivan", bătea vântul mai ceva ca-n stepă, şi la propriu, şi la figurat, fiindcă toate mesele, cu excepţia uneia din margine, erau obscen de goale. Vânzătorii dăduseră bir cu fugiţii şi din gheretele aflate în spatele Pieţii, acolo unde se găsesc tot soiul de acareturi. De frig, au astrucat tot, au pus lacătul şi p-aci ţi-e drumul!... Sigur, n-ar fi vorba doar de ger, cât mai ales de timpul pierdut degeaba îndurând condiţiile ostile ale iernii, căci oricât ar fi oamenii aceia de bravi sau de "căliţi", efortul lor păleşte în faţa pustiului de clientelă, întrucât argeşenii preferă să-şi facă aprovizionările din super/hypermarket-uri. În urma verificărilor de săptămâna trecută, echipa noastră a constatat că nici măcar la primele ore ale dimineţii nu se înghesuia careva la cumpărături, iar în zilele de miercuri şi joi, când de obicei se aglomerează oraşul, Piaţa Centrală avea afară acelaşi aspect de deşert polar, în timp ce în interior "bântuiau" vreo doi clienţi agasaţi din toate părţile de tradiţionalul "Cu ce vă servim, domnu'/doamna?". Pe scurt, o jale de nedescris şi o tristeţe fără margini!...
Întrebaţi dacă legumele se menţin "în formă", pieţarii din hala mare ne-au declarat că, deocamdată, nu le-a îngheţat marfa. "Trebuie să ajungă temperatura de afară la -20 grade Celsius ca să îngheţe marfa aici... Ăsta e un lucru bun pentru noi, că nu ne degeră legumele şi celelate produse pe care le mai vindem. În schimb, noi suntem vai de fundurile noastre! Stăm în frig şi nu producem mai nimic, fiindcă oamenii se duc şi cumpără din supermaket-uri, că e mai comod... Acolo au căldură, au toate lucrurile la un loc, preţurile sunt mai mici şi diversitatea mult mai mare. Efectiv, ne-au omorât!...", se văita o vânzătoare de la intrare.
La raionul de lactate şi brânzeturi, peisajul era şi mai dezolant. Chiar dacă preţurile bat pasul pe loc, neafectate încă de scumpirile generale de la început de an, mulţi argeşeni renunţă la trend-ul "de la ţară/natural" şi aleg calea "de import" sau "românesc" - produs la nivel industrial. Motivul este, fără îndoială, cel invocat de pieţari: comoditatea. La acest aspect se adaugă, aşa cum au punctat şi ei, faptul că în marile lanţuri de magazine, preţurile sunt mult mai accesibile. Fireşte, şi comercianţii din piaţă au produse din import, căci sezonul roşiilor, al castraveţilor, al lăptucilor şi al altor legume s-a dus de multă vreme, iar pomii care produc portocale, banane şi alte "exotisme" ce se găsesc pe mesele vânzătorilor nu s-au adaptat încă la condiţiile de sol şi climă ale ţării noastre.
Ca o idee generală, cartofii se vând la preţuri cuprinse între 2 şi 2,50 lei/kg, ceapa galbenă variază între 2,50 şi 3 lei/kg, morcovul ajunge la 3,50 lei/kg, ceapa roşie a urcat la 6 lei/kg, păstârnacul se găseşte cu 8 lei/kg, iar rădăcinile de ţelină şi pătrunjel cu 7 şi, respectiv, 10 lei la kg. Sfecla roşie şi ridichile de iarnă (cele "negre") se vând cu 3 lei/kg, iar o căpăţână de salată verde se găseşte cu 3,50 lei/bucată. Ceapa verde costă 3 lei/legătură, pătrunjelul şi mărarul cu acelaşi 1,50 lei/legătură, spanacul (de import, probabil) costă 10 lei/kg, prazul variază între 5 lei legătura şi 7 lei/kg, usturoiul este 8-9 lei/kg, iar hreanul 17 lei/kg. Roşiile (de import) se găsesc cu 10-12 lei kg, în funcţie de sortiment (clasice sau cherry), iar castraveţii (tot de provenienţă străină) costă 8-9 lei/kg. Merele româneşti se vând cu preţuri cuprinse între 2 şi 3,50 lei/kg, în funcţie de calitate şi soi, prunele uscate variază între 10 şi 13 lei/kg - tot raportat la soi, iar nuca (sâmburi) rămâne la 35 lei/kg. Fasolea boabe variază şi ea, între 8 şi 12 lei/kg, iar varza acră costă 4 lei/kg. În partea de lactate, preţurile sunt următoarele: 35-45 lei/kg pentru brânza de burduf; 15 lei/kg urda dulce şi 20 lei/kg urda sărată; 30 lei/kg telemeaua veche de oaie; 15-18 lei/kg telemeaua de vacă; 30-35 lei/kg caşcavalul afumat; 22 lei/kg caşul afumat; 3-3,50 lei/litru laptele dulce sau acru. În fine, ouăle ajung la peste 1 leu bucata!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It