Atmosferă uşor tensionată la şedinţa legislativului din Valea Iaşului

Prima şedinţă de consiliu desfăşurată în data de 31 ianuarie 2019 a fost una în care şi-a făcut debutul ca preşedinte de şedinţă Vasile Gheorghiu, de la PSD. Acesta a venit pus la "patru ace" şi a căutat să impună o anume disciplină, ce n-a convenit unora dintre colegi. Intransigent, a demarat şedinţa fix la ora programată, 14.00, deşi lipsea primarul Nicolae Barbu, care fusese probabil reţinut în biroul său de anumite probleme ce nu sufereau amânare. Venirea acestuia şi a angajaţilor din primărie a perturbat un pic lucrurile şi n-a fost de natură să detensioneze atmosfera, dimpotrivă... Şi asta pentru că, profitând de absenţa primarului, preşedintele de şedinţă, Gheorghiu, făcuse anumite propuneri acceptate de colegii prezenţi, dar evoluţia ulterioară a evenimentelor le-a făcut să pară desuete şi n-au avut vreo relevanţă. Oricum, preţul la gunoi, de 8 lei/persoană lunar votat în decembrie trecut, a fost menţinut, şi nu anulat, cum propusese preşedintele de şedinţă. Proiectele înscrise pe ordinea de zi au trecut, cu excepţia celui pentru 1 ha teren destinat unei plantaţii de nuc, pe care un particular voia să implementeze un proiect finanţat din bani europeni. Vom reveni cu amănunte.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
