Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 19:19

Pact secret contra puturoşilor

Zvonurile care circulau de câtva timp vizavi de posibilitatea existenţei unei înţelegeri tacite între aleşii locali de la Curtea de Argeş ca să-i pună la punct pe slujbaşii din cadrul administraţiei publice care dau semne de viaţă numai când semnează statele de plată cu sume considerabile de încasat, par să se confirme. În prima şedinţă a legislativului din acest an au apărut primele confirmări că aleşii - fie că sunt consilieri locali, viceprimar sau primar - s-au săturat să fie înjuraţi de către cetăţeni pentru faptul că unii dintre bugetarii din cadrul municipalităţii nu-şi îndeplinesc îndatoririle de serviciu conform fişelor posturilor ocupate. Primarul Constantin Panţurescu nu le-a mai luat apărarea subordonaţilor criticaţi de către consilierii locali, cu excepţia lui Ioan Ghiţă, dar fără să mai pună sufletul de altădată, iar primele dovezi au venit când s-a discutat despre stabilirea salariilor de bază ale funcţionarilor publici şi personalului contractual din cadrul primăriei şi legislativului local - excepţie făcând instituţiile culturale - începând cu data de 1 ianuarie 2019. Era unul dintre proiectele fierbinţi înscrise pe ordinea de zi, despre care se spunea că stârnise destule patimi şi răbufniri în sediul administraţiei publice locale de pe Bulevardul Basarabilor nr. 99. Iar cel mai sigur semn a fost acela că Gheorghe Andreescu, omul care se dovedise a fi în trecut un apărător constant al celor ce nu se prea dădeau de ceasul morţii ca să-şi îndeplinească sarcinile de serviciu, dar îi erau simpatici, s-a lepădat de ei ca Adam de rai şi i-a pus pur şi simplu la zid, cerându-le colegilor să fie mult mai cumpătaţi în acordarea unor măriri salariale nejustificate de performanţe. Modul în care era privit de către primarul Panţurescu, şeful său de la PSD, merita toţi banii pe care unii îi încasează mai puţin graţie prestaţiei lor şi mai mult datorită poziţiei în organigramă pe care se aflau la majorările salariale decise de legea d-nei Lia Olguţa Vasilescu. Pentru mulţi a fost evident faptul că primarul a dat consilierilor locali undă verde la criticarea subordonaţilor săi. Iar când a pomenit despre aplicarea unor criterii de performanţă în aprecierea muncii acestora, pentru majorări salariale, a fost limpede că a captat bunăvoinţa liberalilor, cărora le-a promis public că le va aproba şi amendamentele la buget. În plus, a fost pe placul tuturor când a vorbit despre obligativitatea prezentării rapoartelor de activitate de către şefii de birouri, compartimente şi direcţii, dar şi a prezenţei acestora la şedinţele de legislativ pentru a oferi informaţiile solicitate necesare clarificării unor situaţii înainte de votarea unor proiecte. Unii cred că toate acestea fac parte dintr-un plan inteligent al primarului Panţurescu de captare a bunăvoinţei aleşilor locali, ca să treacă bugetul fără probleme. Alţii nu exclud însă faptul că şeful administraţiei municipale a ajuns la o stare de lehamite când a văzut cât de gros este obrazul unora dintre subordonaţi... Oricum, proiectele de hotărâre au fost votate mult mai operativ de către aleşii locali, care au evitat discuţiile sterile de altădată şi s-au axat strict pe temele care meritau. Vom trăi, vom vedea, vom relata ce se va mai întâmpla!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It