Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 19:22

La Şuici se aşteaptă avizul de principiu pentru alimentarea cu gaze

Constantin Şerban, şeful adminstraţiei publice locale, ne-a declarat că acum, după ce s-au primit aceste documente de la TRANSGAZ la Tigveni şi Ciofrângeni, există speranţe că localitatea pe care o conduce nu va fi dată la o parte. Şi asta cu atât mai mult cu cât avizul respectiv s-a dat şi pentru comuna Valea Danului. "În toamnă, dacă nu mă înşel, prin luna octombrie, noi - primarii din zonă - ne-am întâlnit cu reprezentanţii firmei de la Mediaş şi am dezbătut acest proiect de alimentare cu gaze naturale a localităţilor pe care le conducem. Acum nu ne rămâne decât să aşteptăm şi noi un răspuns la solicitarea pe care am formulat-o şi, mai ales, soluţia tehnică pentru branşarea la reţea".
În altă ordine de idei, administraţia publică locală pe care o conduce a trecut fără prea mari probleme episoadele de iarnă din 2019, în care zăpada a alternat cu ploaia. Referitor la contractul pentru colectarea gunoiului menajer, viceprimarul cu atribuţii de primar ne-a informat că anul trecut s-au plătit câte 3 lei lunar de persoană. Edilii încearcă să păstreze preţul şi anul acesta printr-o bună organizare a colectării şi prin facilităţile pe care le oferă operatorului exclusiv de salubritate, pornind de la condiţiile în care factura lunară se calculează în funcţie de cantitatea de gunoi ridicată din comună. Deocamdată există un act adiţional încheiat între părţi şi urmează ca în perioada următoare să se negocieze noul contract cu FINANCIAR URBAN. "Ne desfăşurăm activitatea normal, conform programului aprobat pentru această perioadă", a concluzionat Constantin Şerban cu împăcarea omului care ştie ce are de făcut şi face ceea ce trebuie la timpul potrivit.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It