Sălătrucu a primit confirmarea oficială pentru cadastrare gratuită în "primul val"

Unitatea Administrativ Teritorială de pe Valea Topologului a primit în data de 31 ianuarie confirmarea oficială de la O.C.P.I. că fusese selectată alături de alte două localităţi argeşene - Lereşti şi Rucăr - să facă parte din "primul val" al beneficiarilor de cadastre gratuite. Documentul a fost transmis sub nr. 831/30.01.2019, fiindu-i înregistrată intrarea la Sălătrucu sub nr. 426/31.01.2019. Din conţinut rezulta faptul că fusese demarat, în data de 26.09.2018, proiectul "Extinderea geografică a sistemului de înregistrare a proprietăţilor în cadastru şi cartea funciară", inclus în Programul P.O.R. 2014-2020, implementat de A.N.C.P.I. în parteneriat cu O.C.P.I./B.C.P.I. În conformitate cu Programul Naţional de Cadastru şi Carte Funciară 2015-2023, este vizată finalizarea înregistrării sistematice a tuturor proprietăţilor din România. U.A.T. Sălătrucu face parte din cele trei localităţi argeşene selectate pentru etapa I. Datoria autorităţilor locale este să pună la dispoziţia specialiştilor angajaţi datele pentru întocmirea legală a lucrărilor şi să informeze în scop de conştientizare populaţia pentru a colabora cu aceştia. Documentul primit este semnat de către directorul Radu Bănică.
"Pentru noi este o mare realizare, având în vedere posibilităţile financiare de care dispunem la Sălătrucu, de care cred că s-a ţinut seamă după ce am înaintat documentele de fundamentare. Marele câştig pentru cetăţenii din comuna noastră este faptul că li s-au luat drumurile din picioare, deoarece se merge până la Cartea funciară, unde se înscriu proprietăţile cu limitele lor. Practic, fiecare va şti clar ce şi cât are şi singura grijă ar fi aceea de a-şi gospodări cât mai bine averea, ca să-i fie bine şi lui, şi celor din jur!", a declarat primarul Nicolae Langer.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
