Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 19:19

Pierdutul Nae Păunescu se declară nul!

La punctul 6 al ordinii de zi a primei şedinţe a legislativului local de la Curtea de Argeş din data de 31 ianuarie era înscris un proiect de hotărâre pentru aprobarea unor gratuităţi la transportul public local de călători pentru anul în curs. Consilierul local Bogdan Alexandru Dabija (UNPR) a fost de-a dreptul revoltat constatând lipsa şefului Biroului Transporturi: "Păunescu nu participă?... Nu vrea să ne onoreze cu prezenţa, deşi este în discuţie un proiect care are legătură directă cu domeniul său de activitate?... Dacă-mi amintesc bine, pe dl. Nicolae Păunescu l-am văzut pe-aici numai ca lider sindical, când se punea problema majorării salariilor. Să înţeleg că este plătit de municipalitate ca lider sindical?..."
Primarul Panţurescu a precizat că este o problemă de Asistenţă Socială şi că directorul de la D.A.S., Mariana Moise, este în sala de şedinţă, gata să ofere toate lămuririle solicitate. (Ca aproape de fiecare dată, de altfel, Moise fiind unul dintre puţinii şefi de birouri, compartimente sau direcţii care nu prea lipseşte de la şedinţele legislativului. Şi care, periodic, depune rapoartele legale de activitate!) La acel moment s-a pus problema obligativităţii ca mijloacele de transport care asigură serviciul pe bază de contract să dispună de rampe speciale pentru uşurarea accesului persoanelor cu dizabilităţi. Liberalul Cristian Mitrofan ar fi vrut să ştie câte mijloace de transport local de călători dispuneau de asemenea dotări şi, în caz că nu, ce măsuri s-au luat cu respectivii transportatori. "Nu intră în atribuţiunile mele de serviciu să verific existenţa acestor rampe, dar am comunicat la Inspecţia specială de la Piteşti situaţiile constatate", a spus Mariana Moise, care nu ştia ceva concret în legătură cu situaţia din teren. "Tocmai de aceea trebuia să fie aici şeful de la Transporturi!", a precizat colegul lui Mitrofan, Mădălin Marinescu. Ion Şerban a pus ca de obicei sare pe rană sau punctul pe "i" - după cum preferaţi: "Ce măsuri luaţi cu acest Păunescu, d-le primar?... Nu de alta, dar mie atitudinea lui mi se pare a fi în continuare una de sfidare la adresa Consiliului Local!"
Cum cauza Nicolae Păunescu era clar una pierdută, toate explicaţiile solicitate au fost oferite aleşilor locali de către directorul Mariana Moise. Deoarece toate gratuităţile prevăzute pentru persoanele de la art. 23 din Legea nr. 448/2006 - beneficiare lunar de câte 20 tichete de călătorie în valoare de 40 lei - se păstrau ca şi anul trecut, s-au aprobat în unanimitate, cu excepţia consilierului local Marius Deaconu, care n-a votat. La fel s-a întâmplat şi în cazul persoanelor prevăzute în Decretul Lege nr. 118/1990 şi în Legea nr. 44/1994, care beneficiază de un abonament lunar cu 15 călătorii, în valoare de 35,50 lei. Rămâne de văzut de ce anume va beneficia şeful de la Transporturi, onorabilul Nicolae Păunescu, după ce a fost luat la ochi de către aleşii locali, care s-au asociat în mare parte opiniei lui Şerban şi consideră că repectivul i-a sfidat... Asta fără a mai lua în calcul dezvăluirea consilierului Marinescu: "Aveţi cunoştinţă, d-le primar, de faptul că se vând <<la negru>> pe OLX autorizaţii pentru practicarea taximetriei la Curtea de Argeş cu câte 2.000 euro?..." Ceea ce s-a auzit în sala de consiliu sună a acuzaţie gravă şi poate că s-ar cuveni ca organele legal abilitate să se autosesizeze. Şi asta cu atât mai mult cu cât situaţia a fost confirmată de către unii dintre taximetrişti, însă sub beneficiul anonimatului, semn că se tem... De cine, de ce, este uşor de bănuit, dar greu de probat. Oricum, Nicolae Păunescu ar face bine să vină în faţa consilierilor locali şi să prezinte varianta sa asupra corectitudinii în care se desfăşoară activitatea de taximetrie, în general transportul în Oraşul Regal!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It