Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 19:41

Rezervele de apă ne-au salvat luni de "secetă" la robinete!

S.C. AQUATERM S.A. anunţase pentru ziua de 4 februarie o întrerupere a furnizării de apă potabilă în Curtea de Argeş şi în localităţile deservite, în intervalul orar 08.00-19.00, pentru a permite efectuarea unor lucrări la Lacul de acumulare de la Oeşti. Abonaţii şi-au luat măsurile de precauţie şi şi-au făcut rezerve de apă, însă furnizarea n-a fost sistată. Ieri dimineaţă l-am contactat pe managerul de la S.C. AQUATERM, Gabriel Nastea, care ne-a explicat ceea ce s-a întâmplat: "S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA şi-a efectuat lucrările programate - reparaţiile, măsurătorile ş.c.l. - fără să afecteze furnizarea de apă. Şi aceasta datorită unei cauze naturale, şi anume formarea unei dune de nisip, care a permis ca nivelul apei de unde se alimenta Staţia de captare de la Oeşti să rămână la circa 2 m înălţime. Şi la noi, la firmă, am înregistrat luni zeci şi zeci de apeluri telefonice de la cetăţeni care se interesau ce se întâmpla cu furnizarea de apă. Le-am explicat şi, concluzionând, totul este bine atunci când se termină cu bine!"

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It