Viceprimarul Jubleanu: "Sunt ceva probleme cu autorizaţiile pentru taximetrie!"

După şedinţa de legislativ municipal de la sfârşitul lunii ianuarie, în care consilierul liberal Mădălin Marinescu reclama grave deficienţe în desfăşurarea activităţii de taximetrie, care culminau cu blocarea sau vânzarea autorizaţiilor pe OLX, administraţia publică locală a trecut la verificări. De ele s-a ocupat viceprimarul Gabriel Jubleanu, împreună cu mai mulţi angajaţi ai primăriei. "Am verificat în această perioadă circa 60% din autorizaţii. Acţiunea a fost îngreunată de faptul că unii deţinători de taximetre şi, bineînţeles, de autorizaţii, s-au dovedit a fi greu de găsit. Nu pot spune dacă au fugit pentru că aveau motive s-o facă, neavând documentele în regulă, dar există suspiciuni rezonabile că minim 10 sau 20 dintre aceştia au probleme. La ora actuală sunt emise, în conformitate cu o hotărâre de consiliu, 125 autorizaţii. Noi le vom face adrese celor cu care n-am putut discuta şi le vom cere să se prezinte la primărie pentru verificarea autorizaţiilor şi a existenţei autoturismelor pentru practicarea acestei activităţi. Aceasta deoarece avem informaţii că unii le-au vândut, dar au păstrat autorizaţiile, ceea ce nu este legal, pentru că ţin locurile blocate. Şi asta în condiţiile în care - în conformitate cu prevederile legii - trebuie să se asigure şi pe timp de noapte circa 30% din activitate. Îi vom convoca pe toţi taximetriştii la discuţii pentru întocmirea unui grafic, astfel încât să avem maşini pe traseu şi noaptea, aşa cum prevede legea. Trebuie să punem o ordine strictă şi în acceastă activitate, dacă vrem să avem un transport civilizat de persoane inclusiv utilizând taximetrele", a declarat viceprimarul Jubleanu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
