Investiţie de 9 miliarde lei vechi pe calamităţi, la Tigveni

Constructorii profită cât pot de mult de condiţiile ceva mai favorabile oferite de zilele fără precipitaţii şi temperaturi scăzute sub limita îngheţului şi continuă lucrările la sistemul de alimentare cu apă. "Săpăturile pentru plasarea conductelor provoacă dezagremente locuitorilor din zonă, datorită noroiului care se adună pe drum atunci când plouă sau când ninge. Noi ne cerem scuze pentru acest lucru şi facem apel la înţelegerea dumnealor, pentru că la final vom aduce drumurile la starea iniţială. Iar dovada evidentă că vor fi refăcute este aceea că în unele locuri au început să sosească deja cantităţi de pietriş, ce le vor readuce la starea de normalitate. Să nu se uite că după ce vom încheia lucrările la reţelele de alimentare cu apă şi la canalizare, pasul următor va fi modernizarea drumurilor prin asfaltare". Tot de la primarul Doru Dumitru Slătineanu am mai aflat că în curând vor demara lucrări de refacere a infrastructurii afectate de calamităţi, pe baza unei investiţii de 900.000 lei, TVA inclus. În fapt, este vorba despre un pod din beton ce va fi construit peste Valea Bădislavei, în punctul "La Ionescu" şi despre construirea de gabioane şi praguri de fund în alte trei zone.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
