Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 20:30

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Nicolae Păunescu, un lider sindical gata "să rămână de căruţă"

Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Sau, cel puţin, asta este impresia creată după ultima şedinţă de legislativ municipal, în care consilierul superior la Biroul Transporturi a fost din nou luat la ţintă de către consilierii locali. Aceştia l-ar fi vrut în sală, pentru a le da anumite explicaţii privitoare la modul în care se desfăşoară activitatea de transport persoane în municipiu, mai ales că apăruseră fel şi fel de zvonuri vizând tot felul de situaţii care ieşeau nu numai din normalitate, dar şi din legalitate. Numai că Năică Păunescu - aşa cum îl alintă prietenii apropiaţi - a ales încă o dată să se fofileze. Dac-a făcut bine sau nu, se va vedea în perioada următoare, când primarul Constantin Panţurescu le-a promis aleşilor municipali că toţi şefii de birouri, compartimente şi servicii vor fi prezenţi la şedinţele de legislativ şi vor depune rapoartele de activitate pe care legea le impune şi dumnealor le-au cerut. Aici rămâne o dilemă în ceea ce priveşte rapoartele aleşilor locali, căci din totalul de 19, numai 2 - Ion Şerban şi Ionel Păunescu - s-au învrednicit să le depună...
Revenind la subiect, Nicolae Păunescu şi-a depus declaraţiile de avere şi de interese sub nr, 20/2018. Din cea de avere aflăm că anul 1993 a fost unul care i-a adus moştenirea unei suprafeţe de 1,10 ha teren agricol şi a alteia de 1,23 ha intravilan - pe care se află şi o casă de locuit în suprafaţă de 92 mp, la Merişani. Tot ca moştenire, în 1993, Nicolae Păunescu intra şi în posesia unui apartament de 70 mp, situat în Curtea de Argeş. În anul 2011, soţia, Alexandra, primea drept moştenire în comuna Seaca, judeţul Teleorman, 2 ha teren agricol.
Pentru cine nu ştie, ne facem datoria să amintim că Nicolae Păunescu a ocupat funcţii importante în perioada guvernării CDR (1996-2000), patronând Regia Protocolului de Stat din câteva judeţe vecine cu Argeşul, pe când era protejatul deputatului ţărănist Barbu Piţigoi. De unul singur n-a făcut mare brânză în plan politic, deşi se trezise la un moment dat lider local al ţărăniştilor. Sub conducerea sa, formaţia care-i adusese un mandat de ales local în echipa profesorului Gheorghe Nicuţ, în anul 2000, se transformase într-una de familie sau de buzunar, cum preferaţi. La momentul acela, Năică poza în ultimul ţărănist şi se lăuda că el va stinge lumina la partid. Până la urmă a plasat sarcina asta prietenului său Cristian Mihăilescu, după care el a urmat "trupa lui Nicuţ" ajunsă la PNL. Tentativa de a trece cu alţi colegi la PSD în legislatura trecută s-a soldat cu un eşec: Păunescu se pare că n-a fost dorit printre social-democraţi, aşa cum se întâmplase cu alţi colegi care acum pe faţă sau pe ascuns se îmbată cu parfumul celor trei trandafiri... Aşa că şi-a luat inima în dinţi şi a candidat pentru postul de primar la Merişani, pe listele ALDE. Succesul nu i-a zâmbit şi a rămas funcţionar public la Curtea de Argeş, în aşteptarea pensiei.
Deci, având în vedere funcţiile ocupate de Nicolae Păunescu, în care a beneficiat de salarii destul de frumoase, nu trebuie să ne mire faptul că a declarat că are în posesie o icoană din argint evaluată la 20.000 euro sau că aurul, argintul şi bijuteriile aflate în stăpânirea familiei sale totalizează suma estimată de 5.000 euro. Veniturile declarate pentru anul 2017 s-au constituit din salariile de consilier superior la Transporturi, care au totalizat 31.765 lei, la care s-au adăugat veniturile soţiei, Alexandra, de 20.400 lei. Declaraţia de interese pe care a depus-o, este - de asemenea - virgină!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It