La Ciofrângeni se vor investi 120.000 euro în realizarea unui stadion modern!

Se ştie că primarul Doru Florin Panţeru este un împătimit al fotbalului şi de ani de zile reuşeşte să menţină o echipă de fotbal în eşaloanele inferioare. Pasiunea sa este împărtăşită şi de mulţi dintre consăteni, care nu lipsesc de la partidele echipei lor şi suferă ca orice suporter din lumea asta mare. Pe la "panţeri" au trecut în timp destui jucători cu reputaţie solidă în Ligile II şi III. Astăzi, unii dintre veterani, după retragerea din activitate, pregătesc grupe de copii la clubul local, care este vicelider în Liga a V-a, Seria Centru 2. Este cazul lui Laurenţiu Manga, antrenor la AS Ciofrângeni şi al lui Marian Căldărar, care desluşesc tinerelor vlăstare ale consătenilor tainele "sportului rege", cu speranţa că vor ridica în timp nişte talente care să facă vestit numele comunei de baştină.
"Suma de 120.000 euro pe care intenţionăm s-o investim în acest proiect de modernizare a stadionului nostru am obţinut-o de la G.A.L. <<Ţinutul Argeşul de Mijloc>>. Potrivit planurilor, vom avea un stadion cu vestiare de circa 26 m lungime plasate sub tribună, din care jucătorii vor ieşi în teren printr-un tunel asemănător celui de la obiectivul similar din Curtea de Argeş sau de la stadioanele vestite ale lumii, al căror nume ne face pe mulţi dintre iubitorii fotbalului să visăm frumos... Tribunele vor fi acoperite şi vor avea capacitatea de circa 300 locuri pentru început. Suntem în procedura de licitaţie a lucrărilor de execuţie pe SEAP. Intenţionez ca meciul de inaugurare a acestui nou şi modern stadion local să se dispute între AS Ciofrângeni şi echipa mea de suflet, FC Argeş, care mi-a încântat copilăria şi tinereţea prin prestaţiile unor mari fotbalişti precum inegalabilul Nicolae Dobrin. Nu-mi ascund dorinţa de a intra ca titular pe teren în echipa noastră. Atunci când nu mă vor mai ţine balamalele, voi cere schimbarea cu nepotul meu, Rareş Panţeru, care la doar 8 ani dovedeşte calităţi promiţătoare de fotbalist, ca şi alţi colegi de generaţie. Satisfacţia mea ca primar este uriaşă când văd că pe terenurile de la şcolile din comună, copiii şi nepoţii noştri fac sport şi cresc armonios, într-un mediu sănătos ce le permite să-şi descopere harurile şi să-şi cultive pasiunile!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
