Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 20:28

Primarul Barbu vrea consultări cu membrii comunităţii asupra viitorului comunei Valea Iaşului

Primarul Nicolae Barbu şi-a dezvăluit intenţia ca în perioada următoare să organizeze mai multe discuţii cu membrii de frunte ai comunităţii pe tema viitorului localităţii. "Intenţionez să organizez discuţii cu oameni care se bucură de preţuirea consătenilor prin calităţile de buni gospodari pe care le-au probat deja. Acestea vor fi după data de 20 februarie, deoarece între 18 şi 20 voi participa la întâlnirea anuală a Asociaţiei Comunelor din România, care se va desfăşura la Bucureşti. Sunt vicepreşedinte la nivel judeţean şi împreună cu ceilalţi colegi vom încerca în discuţiile pe care le vom purta - ca de obicei, cu reprezentanţi ai Guvernului - să prezentăm problemele cu care ne confruntăm, precum şi cerinţele noastre pentru o soluţionare a acestora. Revenind la planul local, voi începe consultările cu reprezentanţii partidelor politice din legislativ - PNL, PSD, ALDE, PRU şi PMP - cu care voi analiza ce anume s-a realizat din Strategia de dezvoltare locală pentru perioada 2016-2020 pe care am aprobat-o la începutul acestui mandat, vom identifica întârzierile, cauzele lor şi vom căuta împreună soluţii de rezolvare. Consider, de asemenea, absolut necesară o consultare cât mai largă a marilor contribuabili la bugetul local, a oamenilor care dezvoltă afaceri pe teritoriul comunei Valea Iaşului, dar şi a celor ce au în plan să investească la noi. Nu vom ignora cadrele didactice, cadrele medicale - medicii de familie şi doctorul veterinar - preoţii-parohi şi gospodarii de frunte din fiecare sat. În urma acestor consultări vom putea stabili în cadrul legislativului local direcţiile strategice de dezvoltare durabilă a comunei pentru perioada următoare! Va fi de datoria noastră, a aleşilor locali, să precizăm obiectivele, dar mai ales să vedem cum am putea să asigurăm fondurile necesare îndeplinirii acestora. Dar pentru aceasta trebuie să conştientizăm necesitatea de a colabora pentru realizarea unor proiecte comune, pe baza cărora am putea ridica standardul de viaţă al locuitorilor. Sper ca raţiunea să triumfe şi să ajungem să conlucrăm pentru binele celor ce ne-au acordat încrederea prin votul lor!", ne-a declarat ieri dimineaţă, înainte să plece la Colegiul Prefectural, primarul Nicolae Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It