Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 20:30

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Ana Maria Rovenţa - o fată aparent săracă...

Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Este, probabil, cea mai tânără dintre consilierii locali de la Curtea de Argeş. Preşedinte al Organizaţiei de Femei a PSD, se află la primul mandat de ales al comunităţii. O prezenţă în general discretă, care nu se hazardează să facă vocalize prin plenul şedinţelor, ci se mulţumeşte să-şi lase colegii cu mai multă experienţă să iasă în evidenţă. Greu de spus dacă în vreo şedinţă, cu excepţia celei în care a depus jurământul, Ana Maria Rovenţa şi-a făcut auzit glasul...
Dacă ar fi s-o judecăm după prima parte a declaraţiei de avere înregistrată sub nr. 13/12.06.2018, pe aceea care vizează bunurile imobile, am putea să-i plângem de milă, deoarece nu are rol nici pe pământuri, nici pe case. Falsă împresie, pentru că domnişoara Rovenţa nu este un pui de Doamne-ajută! Mai întâi se deplasează cu un Mitsubishi din anul 2012 şi, apoi, are în zestre un credit de 72.000 lei, contractat la Bancpost în anul 2017 - deci după ce-şi rotunjise veniturile cu indemnizaţia de consilier local! Acesta trebuie achitat până în anul 2021. Veniturile realizate de către Ana Maria Rovenţa în anul 2017 s-au constituit din salariile încasate de la Spitalul Municipal Curtea de Argeş, care au însumat 39.403 lei, din indemnizaţia de ales local, de 8.322 lei, la care s-au adăugat banii primiţi de la S.C. Hanna Medical Care S.R.L., 8.095 lei, precum şi dividendele de 4.512 lei încasaţi de la aceeaşi firmă, unde deţine 60 părţi sociale sau acţiuni, în valoare de 120 lei. Calitatea de acţionar la numita firmă, precum şi aceea de membru al Sindicatului "Sanitas", dar şi cea mult mai importantă de lider al Organizaţiei de Femei a PSD Curtea de Argeş, figurează şi în declaraţia de interese pe care a depus-o în iunie trecut.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It