Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 20:30

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Constantin Porceanu, om de bază la Investiţii pentru doi primari!

Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Referentul superior de la acest important birou a fost mazilit cândva de către primarul Gheorghe Nicuţ. Motivele n-au fost făcute vreodată publice, dar se putea bănui faptul că funcţionarul bugetar căutase o situaţie mai bună în mediul privat, unde la acea vreme salariile erau substanţial mai bune. Asta până la un punct, deoarece după ce a preluat primul mandat, Nicolae Diaconu - bunul său amic - i-a făcut chemare şi Constantin Porceanu n-a ezitat vreun moment şi a revenit în rândurile bugetarilor, deşi nu se întrevedeau cine ştie ce perspective de majorări salariale... Pe care avea să le aştepte încă un deceniu, până în vremea Legii 153 a Olguţei Vasilescu, în baza căreia Constantin Panţurescu i-a fericit pe angajaţii Primăriei Curtea de Argeş. Şi pe Titi Porceanu, bineînţeles, păstrat în postul în care se consacrase!...
Tip disciplinat şi cu obişnuinţa respectării legii, dumnealui şi-a înregistrat declaraţiile de avere şi interese sub nr. 22/30.05.2019. Din prima aflăm că la categoria terenuri dispune de nişte suprafeţe în Curtea de Argeş, primite moştenire de către soţia, Tatiana, încă din anul 1998, pe care le stăpâneşte în cotă de 3/4. Este vorba despre un intravilan de 350 mp, plus alte două terenuri - diverse categorii - în suprafeţe de 3.400, respectiv 3.000 mp. Titi Porceanu a primit şi el în moştenire integrală, în anul 2015, 3.424 mp teren agricol - tot în Oraşul Regal. Casa familiei este dobândită tot prin moştenire de către Tatiana Porceanu şi are o suprafaţă de 121 mp. De remarcat ar fi faptul că familia Porceanu nu dispune de conturi în bănci şi n-a tezaurizat bijuterii ori opere de artă. Dar faptul că nu are datorii dovedeşte că se gospodăreşte bine şi nu prea are motive să se teamă de ziua de mâine, mai ales după majorarea câştigurilor bugetarilor. Care sunt respectabile, în raport cu cele ale majorităţii concitadinilor puşi sub semnul salariului minim pe economie - mai ales în mediul privat. Funcţionarul public Constantin Porceanu declară că a obţinut în anul 2017 venituri care au însumat 22.942 lei. La bunăstarea familiei a contribuit şi soţia, care a adunat din salariile de funcţionar suma de 24.742 lei. la care s-au adăugat 3.305 lei din activităţi de consultanţă, Concluzionând, dacă este să-l judecăm strict după declaraţiile depuse pe Constantin Porceanu, putem spune că este omul de lângă noi, mai ales că nu are trecut ceva la "interese"!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It