Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Ion Şerban, "micul Vadim", rămâne acelaşi om pentru comunitate
Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Consilierul local a figurat la alegerile locale din 2016 pe listele de candidaţi de la Partidul pentru Argeş şi Muscel, condus de către fostul senator Mircea Andrei. Acolo ajunsese graţie prieteniei care-l lega de fostul primar, Nicolae Diaconu, cel care deschidea lista. Şerban şi Diaconu au păşit braţ la braţ în politica de după 1990, la alegerile locale din anul 2000, alături de actualul primar, Constantin Panţurescu şi de alţi candidaţi de pe lista fostului ApR. De atunci, aceştia şi-au păstrat poziţiile de aleşi locali. Nicolae Diaconu, după ce a ratat al treilea mandat de primar, şi-a cedat locul de consilier local amicului Ion Şerban, cel cu care crescuse pe Valea Topologului şi pe care-l impusese şi pe lista de consilieri locali cu care fosta USL s-a prezentat la alegerile din anul 2012. În toate mandatele sale, Ion Şerban a fost unul dintre aleşii locali care n-a dat pace puterii, pe care a hărţuit-o mereu, uzând de argumente legale. Consecvenţa cu care a apărat interesele concitadinilor, indiferent dacă l-au votat sau nu, i-a adus simpatii printre cetăţenii de rând, dar şi destule antipatii din partea celor cărora le deranja liniştea derulării unor mandate pe care şi le doreau productive din toate punctele de vedere. Asta nu l-a deturnat pe Şerban din drumul ales, de parcă supranumele de "micul Vadim" căpătat după ce în toamna lui 2002 trecuse de la PUR la PRM i-ar fi marcat destinul politic.
Liderul de grup din legislativul municipal, care este şi absolvent de Drept, şi-a îndeplinit conştiincios obligaţia legală de a depune declaraţiile de avere şi interese pentru anul precedent până la data de 15 iunie. Anul trecut a înregistrat-o sub nr. 6/11.06.2018. Şi nu trebuie să mire pe cineva, deoarece Ion Şerban este unul dintre puţinii consilieri locali care depun rapoartele anuale de activitate impuse de lege. De pildă, anul trecut, din totalul de 19 aleşi municipali, numai 2 au depus astfel de rapoarte: Ion Şerban şi colegul său de grup, Ionel Păunescu! Din declaraţia de avere aflăm că familia Şerban stăpâneşte un teren intravilan în suprafaţă de 1.500 mp, situat pe strada Plopiş, moştenit de soţie, Viorica-Oriţa, în anul 1995 şi stăpânit în cotă de 1/2. Dumnealui a cumpărat apoi, în anii 1997 şi 1999, pe strada Voievozi, nr. 30, tot din Curtea de Argeş, suprafaţa de 2.777 mp teren, pe care a construit prin firma proprie, SERPROCOM, în anii 1998, 2000, 2001 şi 2013, spaţii comerciale care totalizează 1.220 mp. Familia Şerban mai deţine pe strada Plopiş o casă de locuit în suprafaţă de 160 mp şi are două autoturisme din gama Ford - Focus Ghia din 2002, el şi Fiesta din 2008, ea. Ion Şerban şi-a cumpărat mijlocul de transport cu puţin înainte să se înscrie în PRM, iar liderul local de atunci al liberalilor, Costinel Vasilescu, născut şi crescut tot pe Valea Topologului, îi reproşa alegerea: "Asta era maşină de PNL, nu de PRM!".
Ca om de afaceri, Şerban a avut perioade în care a prosperat binişor, dar a depăşit şi "ani ai vacilor slabe". Iar cele mai bune dovezi de bună gospodărire ale beneficiilor obţinute sunt date de depozitele bancare declarate, din care trei sunt în euro şi unul în lei. Astfel, în perioada 2000-2014, a deschis la Bancpost un astfel de depozit care însumează 35.844,52 euro. În anul 2017 a mai deschis unul la CEC Bank, cu 10.000 euro şi între 2017 şi 2018 a mai depus în altul suma de 12.999,65 lei. La aceeaşi bancă are şi un depozit bancar de 3.152,48 lei. În plus, a împrumutat în nume personal firma la care este administrator cu suma de 15.304,36 lei. Familia Şerban n-a declarat datorii, dar nici capitalizare sub formă de aurării, argintării (bijuterii) sau opere de artă. Veniturile obţinute în cursul anului 2017 s-au constituit din salariile de director al firmei proprii, care au totalizat 17.220 lei, la care s-a adăugat indemnizaţia de ales local - 6.990 lei şi pensia anticipată a soţiei Viorica-Oriţa, care a însumat 7.710 lei. În declaraţia de interese a trecut calitatea de acţionar unic la S.C. SERPROCOM S.R.L., unde deţine 20 acţiuni în valoare de 200 lei, precum şi pe aceea de vicepreşedinte al PAM. Ion Şerban este un om împlinit, tată şi bunic fericit, dar care nu este ocolit de micile necazuri ale vieţii - ca oricare dintre noi, de altfel...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
