Consilierul municipal Gheorghe Andreescu: "Cheltuielile cu personalul primăriei sunt prea mari!"

În şedinţa ordinară de la sfârşitul lunii ianuarie, unul dintre punctele "fierbinţi" pe ordinea de zi a fost stabilirea salariilor de bază ale funcţionarilor publici şi personalului contractual din cadrul Primăriei Curtea de Argeş, precum şi din cadrul serviciilor publice şi instituţiilor publice de interes local, cu excepţia aşezămintelor culturale. În dispozitivul hotărârii se stabilea că respectivele salarii se încadrau în sume fixe şi intrau în vigoare de la data de 1 ianuarie 2019. Iniţiatorul proiectului de hotărâre, primarul Constantin Panţurescu, a spus că i s-a reproşat că în conformitate cu prevederile Legii nr. 153, ar fi dublat salariile. Recunoscând că nemulţumirile vizavi de activitatea depusă de către unii dintre funcţionarii din subordine erau juste, şeful administraţiei municipale a declarat: "Am decis ca de-acum încolo să plătim strict munca depusă!" Şi a exemplificat cu cazul şefului de la SPCLEP, Melania Zarioiu, care primise iniţial doar o creştere salarială de 100 lei - infimă comparativ cu cele de care beneficiaseră alţi colegi cu funcţii de răspundere. Eroarea era corectată prin propunerile făcute pentru salariile de bază prezentate în anexe spre informarea aleşilor locali. Şi a invocat şi ghidarea după criterii de performanţă pentru a se evita repetarea unor greşeli.
"Unii sunt în prima linie a muncii, alţii - a cârciumii!"
În cadrul dezbaterilor au luat cuvântul mai mulţi consilieri locali, iar primul care i-a mulţumit primarului pentru această atitudine a fost liberalul Mădălin Marinescu, cel care a fost cel mai aprig susţinător al răsplătirii performanţelor în muncă: "Dvs., d-le primar, vă asumaţi şi bunăstarea angajaţilor din subordine. Cei merituoşi trebuie să fie recompensaţi!" În replică, Panţurescu a invocat nevoia unei mai mari chibzuinţe în cheltuirea banilor publici, dând de înţeles că aceasta este linia directoare a strategiei sale administrative pentru următoarea perioadă. Ionel Păunescu n-a pierdut ocazia de a sugera nevoia unei restructurări a personalului, cu redistribuirea sarcinilor de serviciu. "Şi în primărie trebuie să fie ca la armată: în spatele locotenentului stă sergentul, iar după el vin gradaţii şi soldaţii. În primărie, unii sunt în prima linie a muncii şi alţii ies la ora 16.00 din cârciumile pe unde şi-au petrecut ziua de lucru plătită din banii contribuabililor". Doru Georgescu n-a pierdut prilejul de a întreba dacă la stabilirea acelor salarii a fost consultat şi reprezentantul sindicatului, aşa cum prevede legea şi i s-a răspuns că a fost prezent la comisie şi a depus acordul la Biroul Resurse Umane, condus de către Dorinel Savu. "Noi vrem doar să aplicaţi legea şi să le cereţi să-şi prezinte rapoartele de activitate", a cerut Ion Şerban, căruia i s-a răspuns că până la finalul lunii februarie vor intra în posesia documentelor solicitate. "Vă promit că şefii de birouri, compartimente şi servicii vor veni la şedinţele de consiliu pentru a da lămuririle solicitate de dvs. şi nu vor cere, d-le Marinescu, plata de ore suplimentare!"
"Trebuie să fim mai atenţi la ce votăm!"
A fost momentul în care şi-a ieşit din fire consilierul local Gheorghe Andreescu (foto sus). Dumnealui era cunoscut drept un om al păcii, ca să nu spunem al lui Dumnezeu - dacă este să amintim calitatea sa de consilier parohial la biserica de la Capu Dealului. Dar de astă dată, probabil că a fost motivat de supărarea pe care i-o provocase vreunul dintre funcţionarii publici şi şi-a dat pe faţă revolta: "Suntem puşi iarăşi într-o situaţie deosebită, căci n-am dat la timp ceea ce se cuvenea celor ce produc rezultate prin munca lor. Funcţionarii din primărie, care aşteaptă mereu porcul de Crăciun sau mielul de Paşte, sunt plătiţi din taxele şi impozitele locale şi-i tratează pe cetăţeni ca pe nişte slugi. Cheltuielile cu personalul primăriei sunt prea mari, din punctul meu de vedere. Deci, să fim atenţi cum votăm!" Apelul său a fost receptat de colegii care au votat proiectul de hotărâre propus de către primar. Singurul care s-a opus, a fost Gheorghe Andreescu, iar acest vot poate avea o semnificaţie aparte, fiind primul dat împotriva unui proiect al şefului său de partid, primarul Panţurescu!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
