Consiliul de Administraţie de la AQUATERM bate pasul pe loc, iar firma rămâne fără conducere!

# Va face stânga-mprejur Gabriel Nastea, după cum visează unii?...
În ediţia precedentă a ziarului nostru vă informam că membrii noii conduceri de la AQUATERM urmau să se întâlnească miercuri după-amiază, în jurul orei 15.00, într-o primă şedinţă pentru a adopta anumite decizii. Numai că s-a constatat faptul că nu îndeplineau condiţiile legale, deoarece nu dispuneau de un cotract de mandat semnat, care i-ar fi împuternicit să ia decizii. S-a dovedit încă o dată faptul că lipsa asistenţei juridice calificate de la şedinţa Adunării Generale a Acţionarilor a generat alte probleme ce ţin strict de respectarea legalităţii în domeniu. În planul membrilor C.A. validaţi de A.G.A. era alegerea preşedintelui şi a administratorului executiv interimar. La bursa zvonurilor se dădea numele d-nei Claudia Mihăilescu, fost consilier local PSD, după cum scotea în evidenţă vicepreşedintele organizaţiei municipale, Ştefan Dumitrache, acest fapt pentru cei mai puţin informaţi. De fapt, apropiaţi de PSD sunt alţi doi membri ai Consiliului de Administraţie - Dumitru Giuclea şi Ionuţ Andrei - în timp ce Mihai Stoicescu are nişte rădăcini pedeliste şi, prin absorbţie, în "Marele PNL". Singurul membru fără aplecare politică pare a fi d-na Adriana Ciorbaru.
Amânarea deciziilor ce trebuiau adoptate de urgenţă de către Consiliul de Administraţie "decapitează" AQUATERM-ul. Şi asta pentru că interimatul managerului Gabriel Nastea (şi el membru al PSD) se încheie astăzi, fapt confirmat de către dumnealui. Dacă va pleca sau dacă va rămâne, este greu de spus la ora actuală... Oricum, firma intră într-o nouă perioadă de interregnum! Din surse interne credibile se pare că se va reconvoca Adunarea Generală a Acţionarilor pentru ziua de 26 februarie, după şedinţa ordinară a legislativului municipal. Obiectivul ar fi adoptarea altor hotărâri, inclusiv cea prin care va fi desemnată persoana care să semneze acel contract de mandat pentru Consiliul de Administraţie. Este posibil ca Gabriel Nastea să convoace ultima Adunare Generală a Acţionarilor, dacă nu se schimbă ceva în weekend. Cui foloseşte toată brambureala asta, e greu de spus... Noi vom urmări evoluţia evenimentelor şi vă vom ţine la curent!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
