Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 20:51

"Primar ca Ionescu mai rar!"

Opinia a fost exprimată de către octogenarul Iacob Surdu vineri, la Cicăneşti. Acolo, comunitatea locală l-a sărbătorit pe Vasile Bobic, care chiar în acea zi de 22 februarie rotunjea vârsta de 100 ani. Iniţiativa organizării unui eveniment care să-i fie dedicat celui mai vârstnic cicăneştean i-a aparţinut primarului Ion Ionescu. O asemenea aniversare nu se mai întâlnise în comuna argeşeană de mai bine de jumătate de secol - spuneau vrednicii bătrâni din această comunitate cu vechimea care-i poleieşte cu aurul nobleţii existenţa seculară. "De când a venit Ionescu primar, comuna noastră s-a trezit la viaţă nouă şi noi suntem mândri că un astfel de om s-a ridicat din rândurile noastre!", mai spunea Iacob Surdu. Acesta fusese invitat cu alţi câţiva colegi de generaţie din categoria 87 ani ca să fie alături de venerabilul Vasile Bobic, un tip încă verde, lucid, care nu se uită cu mânie în trecut şi priveşte cu încredere în viitor. Mucalit, sărbătoritul a declarat în timpul evenimentului că nu-i poate promite primarului că va fi pe picioare şi la 150 ani, dar că se va strădui ca prin muncă şi "renunţând la gagici" să fie prezent şi la chemarea pe care i-o va face şeful administraţiei publice locale peste 15 sau 20 ani! Asta i-a făcut să zâmbească pe octogenarii Iacob Surdu, Şerban C. Iancu, Ion Marinescu şi Gheorghe Andrei, alături de care s-a regăsit şi mai tânărul cu vreo 2 ani Nicolae Constantin decât ceilalţi, care - mai în glumă, mai în serios - i-au zis să stea un pic mai în planul doi, ca să nu le strice media de vârstă. Pe toţi probabil că i-a ambiţionat declaraţia sărbătoritului zilei, Vasile Bobic, dar nu s-a angajat vreunul că-l va băga la cheltuială pe primarul Ionescu peste 13 ani.
"Primarul mi-a zis să-l aduc pe tata azi, în 22 februarie, la Căminul Cultural şi să nu îndrăznesc să fac altfel. Mai mult nu mi-a spus... Am bănuit eu ceva, dar nu mă aşteptam să-i organizeze un eveniment atât de frumos cu oamenii de la primărie în ziua în care rotunjea centenarul vârstei! A fost tare secretos dom' primar, dar asta nu-i micşorează cu ceva meritele dumnealui şi ale celor ce i-au fost alături la organizarea acestei sărbătoriri. Pentru tata, asta contează mai mult decât orice i-am fi organizat noi în familie!...", ne-a mărturisit fiul, Constantin Bobic, de la care am mai aflat destule lucruri interesante despre sărbătoritul zilei, pe care vi le vom dezvălui într-un amplu reportaj din zilele următoare. Deocamdată îi adresăm încă o dată tradiţionalele urări de viaţă lungă centenarului Vasile Bobic şi tuturor celor ce i-au fost alături la evenimentul de vineri!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It