Dumitrache a fost preferat lui Andreescu la preşedinţia şedinţei de legislativ municipal

La debutul şedinţei de marţi, primarul Constantin Panţurescu a anunţat că retrage proiectul de hotărâre pentru aprobarea Planului de acţiune privind serviciile sociale în anul 2019. De asemenea, a solicitat aprobarea consilierilor locali pentru o inversare a ordinii anunţate iniţial, în sensul de a se supune aprobării mai întâi proiectul privind Regulamentul pentru conferirea titlului de cetăţean de onoare al municipiului Curtea de Argeş, urmat de conferirea acestuia caporalului clsa a III-a Vasile Dan-Cornel Crăciun, pentru a le permite militarilor prezenţi la eveniment să "rupă rândurile" deoarece aveau şi alte activităţi programate. Toate aprobările solicitate i s-au acordat!
Şeful administraţiei municipale a cerut apoi propuneri pentru alegerea unui nou preşedinte de şedinţă, deoarece Cristian Mitrofan avea nişte probleme personale şi se învoise. Viorel Popescu a fost cel mai rapid şi l-a propus pe managerul Muzeului Municipal, Ştefan Dumitrache. Ionel Păunescu l-a supărat pe primar când l-a nominalizat pe Gheorghe Andreescu. Argumentele sale potrivit cărora s-ar fi dus mai bine de jumătate din mandat şi unii dintre colegi n-au condus vreo şedinţă de consiliu, existând posibilitatea să nu ocupe vreodată fotoliul din capul mesei, căci nu le garanta cineva că vor fi realeşi în 2020, l-au enervat pe primar. Şi se pare că şi pe ceilalţi colegi, care la vot l-au preferat pe Dumitrache. Pentru Andreescu a votat numai Păunescu, cel care l-a propus. Curios sau nu, însuşi nominalizatul lui Păunescu a votat pentru Dumitrache! Nu poate fi exclusă nici posibilitatea ca dumnealui să se fi ferit de marea responsabilitate presupusă de funcţia respectivă într-o şedinţă ce se anunţa destul de tensionată...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
