Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 20:47

Unii dintre şefii de servicii l-au sfidat din nou pe primarul Panţurescu!

În cursul şedinţei ordinare de legislativ municipal din luna ianuarie, şeful administraţiei municipale le promitea consilierilor locali că din februarie vor fi prezenţi toţi şefii de direcţii, birouri şi compartimente în plenul şedinţelor, pentru a da explicaţiile solicitate, ca să se poată vota în cunoştinţă de cauză. De asemenea, le garanta că până la sfârşitul primului trimestru, angajaţii din subordinea sa care au funcţii de conducere aveau să-şi prezinte rapoartele de activitate. Spre surpriza multora, la şedinţa ordinară de consiliu de marţi au fost prezenţi în sală doar câţiva dintre numeroşii şefi şi şefuţi, care primesc salarii ce i-ar face pe mulţi dintre contribuabilii din municipiu, care sunt plătiţi cu minimul pe economie, să se sufoce. Cei care au luat loc în sală au fost secretarul primăriei, Radu Chirca - care nu avea cum lipsi, căci prezenţa sa era obligatorie la astfel de reuniuni unde dădea girul corectitudinii legislative, directorul economic Gheorghe Florescu, Isabel Janina Zarioiu, şefa de la Juridic, directorul Direcţiei Asistenţă Socială, Mariana Moise, şeful de la Resurse Umane, Dorinel Savu, şefa de la SPCLEP, Melania Zarioiu, directorul de la SPGC, Ioan Ghiţă - care era direct interesat de ordinea de zi - directorul de la SPPTO, Marian Florea, Cătălin Nastea, director la SPU şi tatăl, Gabriel, fost manager la AQUATERM până săptămâna trecută - la ora şedinţei şomer - şi... cam atât! Liderul de sindicat Nicolae Păunescu, şeful de la Transporturi, ca şi alţi colegi, cu siguranţă tot sindicalişti, au strălucit prin absenţă. Şi au îndrăznit să-şi sfideze şeful suprem care s-a bătut pentru majorarea substanţială a salariilor dumnealor, ştiind că sunt aproape inamovibili şi că aleşii locali vin şi pleacă, iar ei, ca pietrele din apă - rămân! Păi, treabă-i asta, dom' primar?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It