Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 20:48

Directorul de la SPGC a căzut în dizgraţie totală: "Data trecută i-am cerut demisia directorului Ghiţă, acum vă cer, d-le primar, să-l demiteţi!"

Aceasta a fost cererea formulată de consilierul local Ionel Păunescu în plenul şedinţei ordinare de legislativ de la sfârşitul lunii trecute. "Frumosul John", cum era supranumit cândva şeful celui mai bugetat serviciu public din Curtea de Argeş, şi-a cam pierdut sub povara anilor şi poate a traiului bun fascinaţia pe care o exercita cândva faţă de şefii ierarhici din administraţia municipală, fie că a fost vorba despre primarul Gheorghe Nicuţ sau despre urmaşul său, Nicolae Diaconu. Oricum, după mai bine de douăzeci de ani de domnie în sediul de pe str. Unirii nr. 9, din care grei cu adevărat au fost mai ales cei din mileniul trecut, urmaţi de cei de huzur, s-ar zice că a ajuns la vremea la care să dea socoteală pentru neîmplinirile care i s-au tolerat până când a dat pe de lături paharul răbdării. Modul său de fofilare de la îndeplinirea conştiincioasă a îndatoririlor de serviciu, faptul că a început să dovedească apetenţă pentru atitudini mitomane pentru a-şi motiva neîmplinirile şi anumite ieşiri în decor faţă de aleşii locali, şi mai ales faţă de primarul Constantin Panţurescu, l-au pus - în ultimul timp - într-o postură cel puţin delicată. Fără a colporta bârfele care circulă prin târg, vizavi de omul care i se va planta ca un ceva în coaste, ultima şedinţă de consiliu a dezvăluit aspecte care sunt menite să-i pună pe gânduri şi pe observatorii care încearcă să rămână măcar obiectivi, dacă nu pot fi total neutri. Şi astfel nu pot fi atunci când este vorba despre administrarea unui serviciu public care a avut în ultimii ani alocaţii bugetare de milioane de euro - după cum acuză consilierii locali care nu mai pot răbda înjurăturile care le sunt adresate cu mare dărnicie de oamenii ce-şi rup maşinile ca şi ei în gropile din asfaltul Oraşului Regal. Care - spun ei - n-ar trebui să existe, dacă Ghiţă&Co. şi-ar face treaba!

"Ghiţă s-a ocupat de toate, dar nu cum trebuie!"

Aceasta a fost opinia exprimată public de către primarul Panţurescu în şedinţa în care s-a supus dezbaterii spre aprobare Regulamentul de Organizare şi Funcţionare (ROF) a Serviciului de Gospodărie Comunală (SPGC). Proiectul de hotărâre fusese amânat cu o lună în urmă, dar în mare fusese discutat şi atunci, iar directorul Ghiţă primise mai multe şuturi decât buchete de flori din partea aleşilor locali care nu-l (mai) au la inimă. Situaţia nu s-a schimbat în bine pentru el, iar când şeful administraţiei te laudă ca şi cum te-ar critica, parcă ar fi cazul să tragi nişte concluzii!..
"Noi trebuia să-i dăm sarcini precise, dar nu numai pe hârtie prin aprobarea unor Programe de lucru, despre care aflam că erau executate cu depăşiri, deşi nu era chiar aşa! Nici în acest ROF nu avem prevăzute clar răspunderi şi sancţiuni, conform legii..." Opinia lui Şerban a fost contrazisă de către Dorinel Savu, şeful Biroului de Resurse Umane, care a spus că acestea există la "Dispoziţii finale". Acesta a fost completat de către secretarul Primăriei Municipale, Radu Chirca. Dumnealui a precizat că în calcul ar trebui să intre "alte sancţiuni decât cele prevăzute în mod expres de către lege".

"În 2018, SPGC a fost bugetat cu circa 2 milioane euro, iar anul ăsta va ajunge la 3 milioane..."

Şerban n-a renunţat: "Ghiţă e şef la SPGC, care este finanţat integral de la buget. Se scoală dimineaţa şi are banii în cont încă de la 1 ianuarie, e mare boier! De ce să nu-i discutăm activitatea, mai ales când sunt destule aspecte negative?... Transparenţa decizională este obligatorie!" "Numai la elaborarea actelor normative!", a intervenit secretarul Chirca. Iar Ioan Ghiţă i-a invitat pe aleşii locali să consulte site-ul SPGC, unde pot afla tot ceea ce i-ar interesa. Dar Şerban a continuat netulburat: "AQUATERM şi SPU au site-uri funcţionale, iar SPGC, NU! Eu n-am putut intra atunci când am încercat", l-a contrazis acesta pe Ghiţă, insistând pe necesitatea ca ROF-ul să fie completat cu sancţiuni până la şedinţa următoare. Primarul i-a replicat că acestea trebuie mai întâi formulate şi, apoi, după dezbatere şi adoptare, să completeze ROF-ul aprobat.

"La SPGC sunt mari nereguli de câţiva ani!"

Ionel Păunescu a dovedit prin această declaraţie că n-a devenit peste noapte un fan al directorului Ghiţă. Dar a început prin a da apreciere celor care au întocmit ROF-ul, considerând că "a fost lucrat binişor". Şi a continuat: "Acolo, la SPGC, nu se întâmplă lucruri bune... Am fost nemulţumit de modul în care s-a executat deszăpezirea trotuarelor în această iarnă. Programul de lucru de anul trecut a fost OK pentru că v-aţi implicat dvs. personal în teren, d-le primar! Şi pentru că probabil nu ştiţi chiar totul despre neregulile de la SPGC, propun ca programul pe acest an să fie completat cu obligaţia toaletării pomilor din toate curţile concitadinilor. Solicit aceasta pentru a-i băga în legalitate pe angajaţii de la SPGC care ieri, în ziua de 25 februarie 2019, curăţau în timpul programului de lucru magnoliile şi ceilalţi pomi din curtea d-lui Savu, de pe Bulevardul Basarabilor! Trebuia să veniţi cu acest ROF mai devreme, încă din 2016 sau 2017, căci ultimul aprobat am aflat că ar fi din anul 2014..." "Nu s-a făcut ordine în ultimii 30 ani şi acum vreţi să rezolv eu totul peste noapte!!!...", a izbucnit primarul Panţurescu.

"Toate serviciile trebuie restructurate şi să li se schimbe conducerile!"

Păunescu şi-a exprimat convingerea că situaţia de la SPGC se regăseşte şi la alte servicii publice care au şefi cu voinţa de muncă erodată de rutina lui "Lasă, bă', că merge şi-aşa!...". Şi a precizat că va avea ceva personal cu primarul, oricât de mult îi este prieten, dacă nu va lua măsuri să-i înlăture din funcţiile de conducere pe cei ce nu mai au viteză de reacţie şi acţiune şi dau impresia că ar fi încremeniţi într-o rutină nerecomandată, ce nu poate duce la ceva bun. Exemplul de susţinere a venit tot de la SPGC, prin precizarea că buldoexcavatorul său a omorât anul acesta o femeie aproape de Autogară. Ba a mai amintit şi de situaţia din vara lui 2017, când directorul Ghiţă nu mai făcea faţă cu cosirea ierbii din parcurile oraşului şi de pe spaţiile verzi, motivând că n-avea oamenii necesari la dispoziţie. "Zicea că avea doar 4 cositori, dintre care unul era bolnav, altul în concediu la mare, altul cu cositoarea defectă... Atunci l-am pozat pe colegul Şerban în Parcul Fântâna lui Manole pierdut printre bălăriile care-i intrau în gură, nu altceva!... Tocmai de aceea am cerut să fie penalizaţi şefii de servicii care nu-şi fac treaba!", a mai spus Păunescu. "Poţi să penalizezi fără ROF?... Votaţi acest instrument indispensabil!", a replicat primarul. A fost momentul în care consilierul local a cerut ca directorul Ioan Ghiţă să fie demis din funcţie de către primar pentru neîndeplinirea conştiincioasă a sarcinilor de serviciu.

Machiavelicul Mitrofan: "Să-i dăm cuvântul şi d-lui director Ghiţă, dacă tot e în sală..."

Liderul grupului liberal din legislativ, din care făcuse cândva parte şi şeful de la SPGC, a formulat această propunere pe un ton nevinovat, căruia i-ar fi putut da credit un naiv sau cineva care nu-l cunoştea ori habar n-avea ce dascăl în ale politicii a avut şi ce învăţătură "păpase" de ani şi ani. Cristian Mitrofan ştia că Ghiţă avea mai degrabă talentul să-i enerveze pe cei ce-l ascultau, întrucât era departe de fineţurile diplomatice. Şi poate că mizase şi pe falsa impresie indusă celui vizat că Gheorghe Andreescu îl apărase atunci când aruncase cam flegmatic, oarecum peste umăr, o replică la propunerea lui Păunescu: "De ce să nu mergem cu schimbările până la nivelul şefilor de birou?..." Iar colegul liberal al lui Mitrofan, Mădălin Marinescu, apăruse ca un porumbel al păcii, cu replica "Numai cine nu munceşte nu greşeşte!".
Cum-necum, Ioan Ghiţă a adoptat o atitudine ofensivă, prin care spera probabil să-i surprindă pe aleşii locali: "De două luni de zile aud numai critici. Mulţi mă cunosc şi ştiu că n-am obiceiul să intru în polemici sterpe. M-am descurcat mereu cu toate activităţile pe care le-am avut de îndeplinit. Trebuie să înţelegem şi să analizăm temeinic lucrurile şi să vedeţi că am nevoie de ajutor, deoarece am numai 50 oameni..." "Nu intraţi în detalii, e aiurea. Dacă mai solicitaţi oameni, dau faliment RMR-ul şi alte firme care n-au personal angajat cât voi!", l-a pus la punct primarul Panţurescu.
Doru Georgescu a pledat din nou pentru normalitate, precizând că ROF-ul fusese discutat şi în comisii cu juriştii şi că personal considera că era funcţional şi putea asigura normalitatea dorită de către toţi argeşenii. Răzvan Bădescu a avut o controversă ca între jurişti cu Radu Chirca pe necesitatea introducerii sancţiunilor din O.G. în ROF, pe care secretarul Primăriei Municipale o respingea. Singurul apărător credincios al lui Ioan Ghiţă s-a dovedit a fi Gheorghe Andreescu, cel care l-a persiflat pe Şerban când a vorbit despre milioanele de euro cu care este bugetat SPGC: "Poate le ia Ghiţă acasă...". Ultimul cuvânt a ţinut să-l aibă Ion Şerban: "Lumea are mari aşteptări de la noi şi de la primar. Dacă nu ne facem treaba cum se cuvine, mai bine plecăm acasă!" În final, ROF-ul a fost adoptat prin votul consilierilor locali, mai puţin cel al lui Ionel Păunescu. "N-am convingerea că acest Regulament de Organizare şi Funcţionare a SPGC va fi respectat!", şi-a motivat acesta abţinerea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It