Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 21:39

Legislativul din Băiculeşti a votat o hotărâre impusă printr-o sentinţă judecătorească!

În şedinţa ordinară din data de 27 februarie s-a adoptat - în termen - o hotărâre de consiliu impusă prin justiţie. Practic este urmarea unui război care pare să nu aibă sfârşit purtat de o localnică împotriva administraţiei publice locale. Discuţiile au fost destul de animate şi majoritatea aleşilor comunităţii a trebuit să se supună, până la urmă. Dar nu oricum, ci cu un amendament care poate diminua pierderile suferite de bugetul local...

"Nu este corect: primăria este silită să investească într-un proiect care nu se poate amortiza!"

Aceasta a fost opinia consilierului local Olimpian Derviş după ce a ascultat expunerea de motive prezentată de iniţiatorul proiectului, primarul Niculaie Dragnea. În esenţă, şeful administraţiei publice locale a spus că proiectul privind extinderea reţelei de alimentare cu apă Staţia de pompare Valea Brazilor-Biserică trebuie aprobat, deoarece în dispozitivul amintitei hotărâri judecătoreşti, în caz contrar, primăria trebuia să-i plătească petentei suma de 100 lei zilnic până la adoptare. În plus, a mai precizat că şi Prefectura era somată să declare în respectiva zonă stare de secetă! "Sunt 7 familii care locuiesc pe Uliţa Bisericii, iar la jumătate urcă apa. Pentru a rezolva problema şi pentru ceilalţi este necesară o staţie de pompare, iar costurile estimate sunt de 3 miliarde lei vechi. Suma este imensă, cu atât mai mult cu cât nu există perspectiva amortizării investiţiei. În Valea lui Enache sunt peste 40 familii, la Zigoneni, cam 15, care se află în aceeaşi situaţie. Este normală dorinţa de a avea alimentare cu apă, dar de ce şi-au clădit case în vârful dealului?... Reclamanta nu are serviciu şi pretinde 100 lei pe zi de la buget. Dumneaei, după 5 ani, vrea să beneficieze de toate utilităţile. Eu plătesc aici taxe şi impozite de vreo 50 ani şi abia după câteva zeci de ani am beneficiat de curent şi de asfalt! Într-o logică normală, dumneaei va dori apoi asfalt... Zona este una supusă alunecărilor de teren şi, mai devreme sau mai târziu, va trebui să facem acolo nişte apărări de mal, pentru stabilizarea solului, care înseamnă alte cheltuieli substanţiale. Dumneaei poate pleca oricând, dar investiţia va rămâne!", a spus consilierul Derviş.
Primarul Dragnea i-a informat pe consilierii locali că a avut mai multe discuţii cu prefectul Emilian Dragnea şi că în zona în care s-a cerut instituirea stării de secetă există - la circa 300 m de domiciliul petentei - o fântână care deşi nu mai este folosită, poate fi reabilitată cu cheltuieli suportabile de la bugetul comunei, după ce se va constata că apa din ea poate fi folosită pentru consum, prin certificate de analiză emise de laboratoare autorizate. "Anul viitor vor fi alegeri locale în urma cărora s-ar putea să fie schimbat primarul şi cel puţin o parte dintre actualii consilieri. Pentru a asfalta cei aproximativ 1,4 km de drum din zonă - cum a pus problema dl. Derviş - ar trebui luate în calcul cheltuieli de peste 10 miliarde lei vechi. Ţin să vă spun că pe mine, ca primar, această doamnă, cu declaraţiile sale din presă, nu mă mai sperie după tevatura cu drumul de acum câţiva ani!" Olimpian Derviş l-a completat: "Dacă primăria i-ar face casă gratis în luncă, ar costa mai puţin!"

S-a votat un amendament inteligent...

"Dumneaei are fântână în gospodărie şi, dacă nu mă înşel, cândva îşi făcuse şi baltă de peşte...", i-a informat primarul pe membrii legislativului dintre care a lipsit numai Marinela Urs (PNL). Unul dintre aceştia a propus să i se amenajeze un bazin de apă în gospodărie pe care să-l alimenteze angajaţii de la primărie, dar i s-a replicat că astfel de discuţii sunt mai degrabă teoretice. Dar nu s-a exclus nici ideea unui hidrofor cu care să asigure printr-o conductă de alimentare apa necesară. Asta cu atât mai mult cu cât se putea obţine aprobarea ca traseul conductei respective să treacă peste proprietatea localnicului Mihai Derviş, pe baza unui acord notarial. "Dacă dvs. nu aprobaţi, eu - ca primar - sunt exonerat de răspundere, dar nu şi comuna de penalităţile de câte 100 lei zilnic! Împreună vom căuta la finalizarea bugetului bani pentru materializarea proiectelor prioritare". Din discuţii s-a ajuns la propunerea unui amendament la respectiva hotărâre prin care se preciza că execuţia lucrării de la Staţia de pompare Valea Brazilor-Biserică se va realiza după identificarea resurselor financiare pentru acoperirea cheltuielilor, ţinându-se seama de priorităţile investiţionale. La vot s-a abţinut numai consilierul local de la ALDE, Cornel Bănică.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It