Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 21:39

Ionel Păunescu a calificat preţul la gunoi, de 10,80 lei/persoană, drept nesimţit!

Consilierul local de la PAM l-a rugat pe primarul Constantin Panţurescu, în şedinţa din 26 februarie, la proiectul pentru aprobarea cotizaţiei care va fi plătită la ADI SERVSAL în cursul acestui an, în sumă de 1.000 lei, să-i informeze pe aleşii locali despre hotărârile care se iau în adunările acesteia, la care participă şeful executivului municipal. "Problema este că nu prea s-au luat hotărâri, deşi apoi s-a spus că ar fi fost votate - ceea ce nu este adevărat. Deci, nu prea ne-am înţeles, dar continuăm discuţiile deschise în urmă cu mai bine de o lună de zile pe contractul iniţial, în care era stipulat numărul de 22.000 locuitori la Curtea de Argeş. Am convenit la un număr de vreo 18.000 cetăţeni, dar cred că acum sunt 16.000-17.000 şi trebuie să ajungem la adevăr. La început, preţul lunar cerut de FINANCIAR URBAN pe cap de locuitor pentru colectarea gunoiului era de 12 lei. Problema noastră cea mare este creată de diferenţele între numărul contractelor şi persoanelor înregistrate şi cele reale, pentru că municipalitatea trebuie să acopere diferenţa".
Ion Şerban, colegul lui Ionel Păunescu, a intervenit cu precizarea: "Nu este legal să se plătească şi taxă de salubrizare şi abonament de către cetăţeni!" "Noi aşteptăm soluţiile din partea instanţelor de judecată, pentru că am sesizat acest aspect care nu pare în regulă!" S-a discutat apoi despre faptul că municipalitatea nu are posibilitatea de a verifica în teren numărul real al "producătorilor de gunoi". De altfel, primarul a remarcat: "Depindem de bunăvoinţa şi de corectitudinea administratorilor de asociaţii. Oricum ar fi, trebuie să-i identificăm pe cei fără contracte, indiferent dacă sunt dintre locuitorii de la blocuri, din asociaţiile de locatari/proprietari sau din gospodăriile particulare". Consilierul local Ionel Păunescu s-a exprimat foarte dur vizavi de costul lunar al gunoiului colectat pe persoană, care este de 10,80 lei, pentru concitadinii care locuiesc în apartamentele din blocuri: "Este pur şi simplu nesimţit!"

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It