Cum i-o fi picat lui Năică Păunescu trecerea în subordinea directă a primarului Panţurescu?...

La punctul 8 al ordinii de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Local Curtea de Argeş din 26 februarie a fost înscris proiectul de hotărâre pentru aprobarea Organigramei şi a Statului de Funcţii ale aparatului de specialitate al primarului şi serviciilor fără personalitate juridică pentru anul 2019 prin reorganizarea activităţii unor birouri şi modificarea structurii funcţiilor publice. În documentaţia din dosarele de şedinţă înmânate consilierilor locali existau toate explicaţiile asupra modificărilor preconizate şi referirea directă este la Nota de fundamentare. Tocmai de aceea, după ce Constantin Panţurescu i-a asigurat pe aleşii urbei că nu s-au creat posturi în plus, ci - la modul practic - s-au separat sarcinile şi responsabilităţile fiecăruia cu ideea de a se ajunge la o eficientizare a activităţilor desfăşurate, n-a fost decât o luare de poziţie. Aceasta i-a aparţinut lui Emelian Oreviceanu, care a constatat că măsurile propuse de a trece în subordinea directă a şefului administraţiei municipale Protecţia Civilă şi Transportul local sunt binevenite. Şi, aşa cum era de aşteptat, proiectul de hotărâre a fost votat în unanimitate.
În virtutea hotărârii adoptate de către legislativ, Compartimentul Autorizare şi control transport public local, peste care domnea Nicolae Păunescu, personaj politic de primă mărime în urbe în veacul trecut, când erau mari şi tari ţărăniştii, va depinde direct de primarul Panţurescu. Ceea ce nu prea sună bine pentru dom' Năică - aşa cum îi spun apropiaţii - pentru că există riscuri mari ca să fie strâns în chingi de şeful direct, şi cât e el de lider sindical al angajaţilor din primărie, să nu mai aibă la dispoziţie timpul liber de până acum. Ce departe sunt vremurile în care era şef la Regia Protocolului de Stat peste Argeş şi alte câteva judeţe şi-l întreba pe unul dintre foştii prieteni, care rămăsese un amărât de bugetar: "Bă', George ştie când te duci tu la muncă?..." "Care George?!?..." "Şefu' tău direct, primarul Nicuţ, bă', cap sec!..." Acum dialogul se poate repeta cu schimbare de poziţii şi de nume şi trecerea de la George la Costică, aducându-l pe dom' Năică în pragul apoplexiei. Doamne, cum se mai învârteşte roata vieţii!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
