Argeşul, gazda Comitetului de Monitorizare a POR

Zilele trecute, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu şi vicepreşedintele Ion Mînzînă au participat la şedinţa ordinară a Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, eveniment organizat la Amara, în judeţul Ialomiţa. În cadrul şedinţei s-a făcut o analiză a implementării Programului Operaţional Regional 2014-2020 privind situaţia depunerilor de proiecte în raport cu alocarea regională pe axe prioritare. Totodată, au fost avute în vedere priorităţile de investiţii şi posibilitatea de realocări financiare între acestea. Astfel, s-a decis realocare financiară de la Axa 2.1 A (Microîntreprinderi) şi Axa 2.1 B (Incubatoare de afaceri), unde nu au fost depuse proiecte, la Axa 2.2 (IMM-uri), unde încărcarea financiară este de peste 200%. În ceea ce priveşte Axa 3.1 A (Eficienţă energetică clădiri rezidenţiale), s-a solicitat redeschiderea axei, o parte din bani fiind folosită pentru anveloparea clădirilor rezidenţiale, iar o altă parte fiind direcţionată către Axa 3.1 C (Iluminatul public) şi Axa 3.1 B (Eficienţă energetică clădiri publice). De asemenea, s-a decis trimiterea la Ministerul Dezvoltării Regionale a unui memorandum privind redeschiderea axelor cu supraîncărcare financiară. Este vorba despre Axa 7 (Infrastructură turism), Axa 10 (creşe/grădiniţe, şcoli, licee tehnologice, universităţi) şi Axa 13 (Regenerare urbană - oraşe mici). În cadrul şedinţei s-a votat ca Argeşul să fie gazda Comitetului de Monitorizare a Programului Operaţional Regional, care se va desfăşura anul acesta, toate detaliile evenimentului urmând a fi puse la punct în perioada următoare. Votul a fost dat în unanimitate pentru Argeş, deoarece judeţul nostru este pe primul loc la accesarea de fonduri europene în Regiunea Sud-Muntenia şi pe locul trei în ţară.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
