Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 21:57

Cheltuielile cu deszăpezirea rămân printre marile secrete ale directorului Ghiţă

# Întrebări cetăţeneşti şi răspunsuri şmechereşti

Costurile deszăpezirii sunt un soi de taine ferecate sub şapte lacăte la Serviciul Public de Gospodărie Comunală din Curtea de Argeş, condus de la înfiinţarea sa de către directorul Ioan Ghiţă. Şi asta deoarece dumnealui n-a răspuns vreodată cu cifre exacte, ca să ştie şi omul de rând - plătitorul de taxe şi impozite, care alimentează bugetul - cât s-a cheltuit în iernile grele şi în cele care au fost mai mult o copie. Fără să ştie că activitatea de deszăpezire va fi trecută de la S.P.G.C. la S.P.U. (Salubritatea Publică Urbană), unul dintre concitadini a căutat să iniţieze - prin luna ianuarie - o discuţie cu cel care are încă deszăpezirea în portofoliul de lucru până la data de 1 aprilie 2019. Recent am primit la redacţie copia corespondenţei electronice purtată ca un dialog cetăţenesc de către iniţiatorul - care a ţinut să-şi păstreze anonimatul - şi amintitul serviciu public condus de către directorul Ioan Ghiţă. V-o prezentăm în continuare, fără a ne exprima vreun punct de vedere, ca să nu influenţăm opinia publică în formularea unei păreri vizavi de răspunsurile primite. Care sunt înregistrate, dar nu şi certificate printr-o ştampilă şi o semnătură. "Conducerea S.P.G.C." este o formulare şmecherească menită să conducă spre disiparea răspunderii ce-i revine directorului care - în mod evident - pare dispus să-şi asume doar responsabilitatea numărării zecilor de milioane lei vechi ce constituie salariul cu care este plătit în fiecare lună din banii cetăţenilor. Pe care, după cum este evident, îi sfidează tot aşa cum face uneori cu consilierii locali, dar şi cu primarul Constantin Panţurescu ori cu viceprimarul Gabriel Jubleanu - dacă informaţiile care ajung la sediul redacţiei noastre sunt reale...


Întrebările care "ne chinuieşte" pe toţi

Pentru a evita logoreea cronofagă, nu vom apela la formulele pretenţioase adorate de semidocţii avizi de a epata cu pospaiul lor de cultură, ci vom trece direct la subiect. Iată care au fost întrebările formulate pentru directorul Ioan Ghiţă:
1. Care este suma cheltuită până în prezent, în sezonul de iarnă 2018-2019, cu aceste operaţiuni de Serviciul dvs. şi pentru ce anume?
2. Câte maşini de deszăpezire şi câţi angajaţi sunt la dvs.?
3. Care este programul după care lucrează angajaţii dvs. de la deszăpezire? În cele mai multe zile cu ninsori din acest sezon, la ora 7 a.m. (Nota redacţiei: ante-meridian, adică înainte de prânz), străzile au fost necurăţate. Vorbesc, în principiu, de Str. Victoriei şi Str. Negru Vodă. Ninsorile au fost anunţate, unele au avut chiar coduri galbene. Nu este o situaţie care impune prezenţa maşinilor pe străzi din seara zilei precedente şi dimineaţa devreme?
4. Când se vor ridica mormanele de zăpadă îngheţată de pe Str. Victoriei, Str. Negru Vodă, Bd. Basarabilor? Acestea se topesc atunci când temperaturile depăşesc 0 grade C, apoi îngheaţă şi creează probleme atât pietonilor, cât şi şoferilor. Mai mult, sunt extrem de dăunătoare plantelor (teii de pe bulevard, ceilalţi arbori de pe str. Victoriei etc.).
5. Când se va face curăţirea carosabilului de zăpada rămasă în zonele laterale pe Bd. Basarabilor, Str. Negru Vodă, Str. Victoriei?
Vă amintesc că există o obligaţie legală de a răspunde întrebărilor mele în termenul prevăzut de Legea 544, dar mai mult decât atât cred că este o obligaţie morală de a avea în vedere cetăţenii care sunt nemulţumiţi. Nu, nu este o joacă. Secolul 21 impune condiţii decente de viaţă şi o administraţie responsabilă.
Din repetarea conţinutului întrebării de la nr. 4 la numărul 5, este evidentă supărarea persoanei care transmite cerinţele. În final, totuşi, adresantul mulţumeşte anticipat destinatarului printr-o formulă civilizată consacrată. Ce efect a avut această atitudine, a fost evident din răspunsul primit.

Răspunsurile care "ne umileşte" în bloc!

Cele 5 întrebări au primit fiecare răspuns în documentul înregistrat sub nr. 55/31.01.2019, care suna astfel:
"Referitor la solicitarea dvs. din data de 23.01.2019 vă facem cunoscute următoarele:
1. Întrucât activitatea de deszăpezire este o activitate în plină desfăşurare, nu pot fi stabilite cheltuielile "la zi". Aceste cheltuilei vor fi determinate abia după încheierea întregii activităţi de deszăpezire.
2. Pentru deszăpezire, S.P.G.C. are în dotare 2 autobasculante, un tractor cu lama frontală şi 3 tractoare (unele dintre ele mai vechi de 40 de ani) cu plug semipurtat. Aceste utilaje deservesc mai mult de 100 km de străzi.
În ceea ce priveşte numărul de salariaţi care lucrează la deszăpezire vă facem cunoscut faptul că şoferii de pe utilaje nu au schimburi, ci fiind aceeaşi şi la schimbul 1 şi la schimbul 2 şi la schimbul 3, uneori fiind nevoiţi să stea ore în şir pe aceste utilaje. Alături de aceştia mai lucrează, pe schimburi, cca. 7-8 salariaţi din cadrul formaţiei "Întreţinere şi reparaţii străzi".
3. Pentru a se asigura permanenţa, angajaţii care se ocupă de deszăpezire lucrează pe 3 schimburi, intervenţiile făcându-se numai atunci când condiţiile atmosferice sau situaţia din teren o impune.
4 şi 5. Referitor la ridicarea zăpezii din zonele la care faceţi referire menţionăm faptul că, întrucât nu dispunem de mijloacele tehnice şi fondurile necesare (S.P.G.C. trebuie să se încadreze în bugetul alocat), acest lucru este practic imposibil.

Cu consideraţie,
Conducerea S.P.G.C."

"De eşti tu acela, nu-ţi sunt mamă eu!..."

Vă mai amintiţi aceste versuri din "mama lui Ştefan cel Mare", poezia lui Bolintineanu?... Ele încep să definească atitudinea adoptată în ultimul timp de şeful administraţiei municipale, primarul Panţurescu, faţă de directorul Ghiţă. Care a început să descopere că subordonatul său - caracterizat de predecesori drept băiat bun, are şi destule lipsuri. Aşa că după ce i-a demonstrat cam cum trebuie să impulsioneze activitatea S.P.G.C. făcând şi pe şeful de echipă la cosirea bălăriilor prin parcuri, la decolmatări, asfaltări şi alte chestii, şeful executivului începe să-şi ia mâna de pe oportunistul director. Nu vom face acum şi aici analiza activităţii lui Ioan Ghiţă, căci avem consilieri locali care trebuie să vadă cu cât îi vor bugeta programul de lucru din acest an, după ce vor primi raportul de activitate pe cel precedent, cu costuri şi tot ceea ce presupune un astfel de document. Asta dacă va binevoi să respecte angajamentul luat de către primarul Panţurescu la şedinţa de legislativ din ianuarie curent, când a promis că şefii de servicii, direcţii, birouri şi compartimente din subordinea sa vor prezenta acele mult aşteptate rapoarte de activitate până la sfârşitul lunii martie din acest an. Dar dacă-l vor lăsa să stea în continuare să joace tenis de buzunar, înseamnă că avem o problemă şi cu cei pe care i-am ales să administreze municipiul. Care - să ne ierte Dumnezeu! - dar n-au ce căuta în fotoliile de consilieri locali, din care încasează nişte indemnizaţii frumuşele, din taxele şi impozitele pe care le plătim noi, contribuabilii. Şi pe care trebuie să le merite prin grija faţă de modul în care se cheltuiesc banii comunităţii!
Oricum însă, nu putem trece cu vederea ambiguitatea formulării răspunsurilor prezentate mai sus, care dovedesc obişnuinţa ascunderii adevărului. La prima întrebare se cerea "suma cheltuită până în prezent, în sezonul 2018-2019", cu operaţiunile de deszăpezire. Deci, se cerea suma cheltuită de la începutul iernii până în luna ianuarie, şi nu cea totală! Răspunsul primit este o mostră de derapaj de la "cestiune", câtă vreme se spunea că activitatea de deszăpezire era în plină desfăşurare şi nu se putea face o determinare a cheltuielilor decât după încheierea lucrărilor din domeniu. Să înţelegem că onorabila "Conducere a S.P.G.C." - prefăcându-se că n-a înţeles ce i se cerea - voia "puţintică răbdare" până după 1 aprilie? Şi dacă e aşa, cine era păcălitul?... Vom lăsa amarului formulările dezastruoase care pot duce pe coclauri, gen "3 tractoare... cu plug semipurtat" ori încălcarea drepturilor angajaţilor şi ale omului - în general - mărturisită deschis, chiar cinic, când se afirmă că sunt ţinuţi 3 schimburi fără pauză la post, pe utilaje sau unde este nevoie. Dar atâta timp cât nu se certifică printr-o semnătură răspunsurile transmise, se poate spune că aşa ceva nu există. Şi asta cu atât mai mult cu cât poate că la nr. 55/31.01.2019 poate fi înregistrat cu totul alt document la S.P.G.C. Oricum, este limpede cum sunt trataţi cetăţenii din Curtea de Argeş de "Conducerea S.P.G.C." - copacul după care se ascund aceste soviete de pe strada Unirii. Formula "Cu consideraţie" de dinaintea semnăturii absente se poate citi foarte bine "Adio şi-un praz verde!". Asta dacă luăm în calcul conţinutul documentului presupus a fi fost emis de către serviciul public condus de către Ioan Ghiţă, unul dintre cei mai tari oameni din administraţia municipală, instalat pe fotoliul de Mare Şef încă din secolul şi mileniul trecut de către primarul ţărănist (pe atunci) Gheorghe Nicuţ, care răspundea astfel rugăminţilor amicului liberal Adrian Miuţescu. Oare social-democratul Constantin Panţurescu, care l-a "înfiat" - politic vorbind - pe Ioan Ghiţă, îl va şi dezmoşteni de scaunul din care a schimbat deja trei primari, dând impresia că ar fi inamovibil, indispensabil, infailibil şi tot absolut?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It