Salariile bugetarilor, la vedere!

Trecerea de la ora de iarnă la cea de vară coincide cu termenul publicării salariilor bugetarilor din primării pe site-urile Unităţilor Administrativ Teritoriale în care sunt angajaţi şi de la care-şi primesc remuneraţiile lunare. Curiozitatea oamenilor este cu atât mai mare cu cât comunităţile din zona Curtea de Argeş sunt unele nu prea mari, în care majoritatea oamenilor se cunosc destul de bine, uneori şi cu istoriile de familii pe câteva generaţii, cu simpatii şi antipatii transmise moştenire sau, pur şi simplu, căpătate în ultimii ani, după ce au fost generate de frustrări sau invidii mai greu de explicat decât de depistat... Aşa că, data de 30 martie, când pe site-urile UAT-urilor ar trebui să apară acele salarii, este aşteptată cu mai multă nerăbdare decât întoarcerea păsărilor călătoare sau ora de vară. Nu de alta, dar prin majoritatea instituţiilor de acest fel s-au făcut dacă nu avansări, cel puţin transformări de posturi, care au adus unele plusuri salariale. Iar cetăţenii de rând vor să ştie de câte ori este mai mare salariul amicului de pahar ori de-o viaţă sau a fostei colege de bancă din anii de şcoală - ambii angajaţi la primărie. Nu excludem posibilitatea ca şi de astă dată unii să fie loviţi de cine ştie ce amnezii colective ori să li se blocheze pur şi simplu site-urile şi să ducă spre acel "Fatal Error" atât de uzat de către unii şefi de instituţii cărora nu le pasă de imperativele legii, deoarece se simt protejaţi şi, deci, de neatins!... Orice asemănare cu vreo situaţie de la Curtea de Argeş nu este altceva decât o nenorocită de fatalitate...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
