Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 21:55

Piteştiul a rămas fără primar: Ionică a fost demis de Dragnea!

Primarul municipiului Piteşti a fost demis după ce a fost găsit incompatibil de Agenţia Naţională de Integritate (ANI). "În temeiul art. 26 din Legea 340/2004 republicată, s-a emis ordin prin care se constată încetarea de drept, înainte de termen, a mandatului de primar, conform Legii 176/2010, Legii 340/2004, respectiv Raportului de evaluare al ANI, nr. 13908/G/II - 2016. Cu drept de plângere la Tribunalul Argeş în termen de 10 zile de la comunicare", a transmis Prefectura Argeş. Ordinul de încetare înainte de termen a mandatului de primar al municipiului Piteşti al lui Cornel Constantin Ionică a fost emis marţi dimineaţă de către prefectul judeţului Argeş, Emilian Dragnea, ca urmare a hotărârii definitive a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) prin care edilul-şef a fost declarat în conflict de interese administrativ, confirmând astfel concluzia ANI. Ionică are la dispoziţie 10 zile în care poate contesta ordinul în instanţa de contencios administrativ, pentru a cere suspendarea şi anularea acestuia. Acesta a lăsat să se înţeleagă că va ataca ordinul în justiţie. Vom reveni cu amănunte în funcţie de desfăşurarea evenimentelor!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It