Veşti proaste pentru argeşeni: bugetele locale vor fi aprobate de-abia la Paşti!

Să sperăm că nu la cel al cailor, pentru că din comunicatul de presă pe care l-am primit de la organizaţia PSD Argeş, veştile nu sunt deloc bune! Şi asta în ciuda faptului că reprezentanţii partidului de guvernământ spun că Argeşul va fi în acest an un adevărat şantier în lucru... Cum noi suntem Toma Necredinciosul, iar vrăjelile de doi bani nu mai prind nici la preşcolari, vă prezentăm în cele ce urmează comunicatul semnat "Biroul de Presă PSD Argeş": "În ciuda piedicilor puse de preşedintele Klaus Iohannis, până la finalul lunii aprilie, Consiliul Judeţean şi consiliile locale din Argeş vor putea adopta propriile bugete. Acest lucru înseamnă că pot începe lucrări importante de investiţii, fondurile alocate în acest sens fiind cele mai mari din istorie! Dacă punem la socoteală numai proiectele finanţate prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală II, Argeşul va fi în acest an un adevărat şantier. Sunt în diferite stadii 152 proiecte, dintre care 9 la Consiliul Judeţean şi restul la primării, cu o valoare apreciabilă: 720 milioane lei! Dacă adăugăm şi proiectele cu finanţare locală şi cele cu finanţare europeană care vor începe în judeţ, valoarea investiţiilor pentru judeţul Argeş depăşeşte în 2019 suma de 1 miliard lei! Vorbim despre proiecte de infrastructură (apă, canalizare, drumuri, poduri şi podeţe), dar şi pentru cultură (inclusiv construcţia de cămine culturale şi reabilitarea unor clădiri de patrimoniu) şi învăţământ (şcoli, grădiniţe). PNDL reprezintă sursa principală de finanţare pentru infrastructura locală şi are la bază principiul conform căruia în fiecare localitate din ţară trebuie să fie asigurat un set minim de servicii publice în domeniile: sănătate, educaţie, apă-canalizare, energie termică şi electrică, inclusiv iluminat public, transport, drumuri, salubrizare, cultură, culte, locuire şi sport".
P.S.: Greu de ghicit cum le pare guvernanţilor inventivitatea argeşenilor care zilele acestea acopereau cu o mixtură dubioasă gropile din carosabilul de pe DN 73C (Câmpulung-Curtea de Argeş-Rm. Vâlcea). A fost ceva ce n-a mai văzut Cucu. Şi n-o să vadă cei care s-au obişnuit cu cântecele "cucilor armeneşti" - cum definea Ion Creangă pupezele în "Amintiri din copilărie".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
