Şedinţă de legislativ tensionată la Valea Danului

Preşedintele de şedinţă, liberalul Petre Popescu, a avut destul de lucru marţi, ca să nu scape lucrurile de sub control. Şi asta deoarece lupta dintre putere şi opoziţie pare să fi preluat ceva aspecte de febră electorală. Unii dintre cei care doreau să plaseze bannere electorale pe stâlpii de alimentare cu energie electrică s-au declarat deranjaţi de impunerea respectării condiţiilor legale (proiecte, avize ş.a.m.d.). Şi au considerat că erau împiedicaţi de către angajaţii primăriei să-şi îndeplinească aşa cum doreau sarcinile de partid privind publicitatea electorală pentru alegerile europarlamentare din 26 mai. Primarul Vasile Preda a încercat zadarnic să-i lămurească pe nemulţumiţi că legea trebuie respectată de către toţi cetăţenii, indiferent din ce partid fac parte sau ce simpatii ori antipatii politice au. Apoi respingerea la limită, cu scorul de 7-6 la vot, a unui proiect privind înregistrarea audio a şedinţelor de legislativ local iniţiat de către pesediştii Alexandru Borz şi Virgil Gole, n-a fost de natură să detensioneze situaţia, ba dimpotrivă! Şi de aici contrele verbale au crescut în intensitate, după ce consilierul PMP Mihai Pleşa a acuzat că ar fi fost ceva nereguli la licitaţiile pentru păşuni şi şi-a susţinut ideea până în pânzele albe, deşi colegii îi reaminteau că votase caietul de sarcini şi cunoştea deciziile legate de organizarea acestora. "Consider că este foarte bine că am reuşit să finalizăm cu bine acele licitaţii care vor aduce la buget circa 2 miliarde lei vechi anual", a spus primarul Vasile Preda, care retrăsese proiectul de hotărâre pe care îl iniţiase privitor la desfiinţarea Serviciului de Zi "Centru de îngrijire copii din satul Verneşti". Celelalte proiecte - cu excepţia celui amintit - au fost aprobate cu majoritate şi chiar cu unanimitate de voturi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
