Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 21:54

"D-le primar, schimbaţi-i pe şefii de servicii care nu-şi fac corect datoria!"

Aceasta a fost cererea adresată imperios şefului administraţiei municipale, Constantin Panţurescu, de către consilierul local Ionel Păunescu, în ultima şedinţă ordinară de legislativ. Şi a survenit în timpul dezbaterii Regulamentului de Organizare şi Funcţionare a Serviciului Public de Gospodărie Comunală, pe fondul nemulţumirilor mai multor aleşi locali de modul în care-şi făcea datoria directorul Ioan Ghiţă. De altfel, atunci, ca şi în urmă cu o lună de zile, fuseseră luaţi în vizor mai mulţi şefi de servicii din cadrul administraţiei publice. La momentul respectiv, primarul Constantin Panţurescu i-a spus răspicat lui Ionel Păunescu că nu putea lua măsuri cu directorul Ghiţă sau cu alt subordonat cât timp nu exista un R.O.F. aprobat de legislativ. Drept urmare, proiectul care viza această aprobare a fost votat fără probleme!
Între timp, însă, au intervenit şi alte probleme în funcţionarea unor servicii, astfel că zilele trecute, Ionel Păunescu l-a vizitat pe primar ca să-l informeze despre nemulţumirile sale şi ale altor colegi şi să-i ceară să intervină ca să pună lucrurile în ordinea firească. După o astfel de vizită l-am chestionat pe consilierul Păunescu asupra nemulţumirilor sale şi am consemnat următoarele: "Mă deranjează că deşi se cunoaşte faptul că în multe servicii din Curtea de Argeş nu se întâmplă lucruri bune, n-am identificat măcar intenţia de a se pune ordine acolo unde nu este. Nemulţumiţi suntem mai mulţi, şi nu vorbesc doar despre grupul consilierilor locali de la PAM, în care mai sunt colegii Ion Şerban şi Marius Deaconu. Personal sunt total nemulţumit de lipsa de transparenţă a şefilor de servicii în ceea ce priveşte modul în care se folosesc banii publici. Am susţinut mereu că se impune o restructurare a tuturor serviciilor din subordinea primăriei şi o schimbare a conducerilor ce nu dau randamentele aşteptate. Şi mă refer în primul rând la cei care şi-au făcut obiceiul de a uita că se află în slujba comunităţii şi se comportă ca nişte patroni, care vor să lase moştenire aceste servicii din tată-n fiu... Am spus-o şi o repet: prieten sunt cu dl. primar Panţurescu, dar mai prietene îmi sunt corectitudinea şi respectarea legalităţii. Iar dacă dumnealui nu-i va schimba pe cei ce nu mai corespund, va avea probleme mari, şi nu doar cu noi, consilierii locali!..." Ionel Păunescu a fost destul de reticent în a-şi explica detaliat nemulţumirile, dar a garantat că în perioada următoare nu va mai fi la fel de diplomat. Ce-o fi vrut să spună, vom trăi şi vom vedea!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It