Donaţii pentru sprijinirea Războiului de independenţă (1877-1878)

Dorinţa de libertate a argeşenilor este dovedită de mai multe documente, între care se evidenţiază listele din 22 decembrie 1877 în care sunt trecute sumele donate de locuitorii judeţului Argeş pentru sprijinirea Armatei. Din zona Curtea de Argeş, cei mai darnici se dovedeau a fi locuitorii din Corbeni, care dăduseră 158,30 lei pentru dotarea cu armament şi 37,30 lei pentru medicamente şi dotări necesare pentru tratarea răniţilor. Locul imediat următor era ocupat de către oamenii din Cicăneşti (99 lei pentru arme şi 32,50 lei pentru răniţi). Sătenii de la Sălătrucu aduceau o contribuţie de 40,80 lei pentru arme şi 2,30 lei pentru răniţi, iar cei din Şuici donau 26,80 respectiv, 8 lei. Un gest colectiv superb era cel al învăţătorilor din Plaiul Loviştii, care-l anunţau pe revizorul şcolar de la Piteşti - după cum aflăm din documentata "Monografie a comunei Cicăneşti", realizată de către Spiridon Cristocea şi Marius Păduraru - că-şi donau integral salariile cuvenite pentru luna septembrie pentru sprijinirea efortului de război al ţării. Dintre numele acestora ni s-au păstrat cele ale lui Em. Popescu (Cicăneşti), N. Niţulescu (Sălătrucu), M. Petrescu (Şuici), preot. I. Niţulescu (Berindeşti-Corbeni), P. Constantinescu (Corbeni) şi Gheorghe Popescu (Arefu). Cinste lor şi Dumnezeu să-i odihnească în pace alături de cei drepţi!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
