Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 21:57

Apel către locuitorii din Valea Danului: "Nu mai aruncaţi la gunoi ceea ce n-ar avea ce căuta acolo!"

La punctul "Diverse" de la finalul şedinţei ordinare de marţi, viceprimarul Marian Enescu a solicitat colegilor din legislativ să discute cu cetăţenii încercând să-i convingă să nu mai arunce toate mizeriile în pubelele de gunoi. "Am urmărit în ultimul timp cum se face colectarea gunoiului la noi. Şi am constatat că am putea reduce la jumătate cel puţin cantitatea de gunoi care se colectează dacă nu s-ar mai arunca prin pubele resturi de construcţii, pietriş şi nisip adunat din măturarea curţilor, animale şi păsări moarte etc. Am avut, zilele trecute, pe două maşini, cantitatea de 9,6 t gunoi colectat, ceea ce este imens!", a spus viceprimarul. Acesta a fost completat de către primarul Vasile Preda: "Acolo unde resturile de construcţii - moloz, cărămizi, ţigle - erau vizibile, colectorii de gunoi n-au ridicat conţinutul pubelelor. Şi aveau dreptate, chiar dacă deţinătorii s-au supărat! M-am rugat de unii oameni cu cerul şi cu pământul să primească gratuit acele compostoare pentru resturile vegetale şi mulţi au refuzat. După cum ştiţi, noi am păstrat preţul de colectare de 5 lei lunar de persoană, în timp ce Albeştiul sau Valea Iaşului au 8 lei. Cât credeţi că mai putem păstra acest preţ dacă se continuă cu aruncarea fără rost la gunoi a tuturor resturilor şi deşeurilor?..." Acest apel ar trebui să funcţioneze pentru că, la urma urmei, cei care plătesc sunt tot cetăţenii care - din indiferent ce motive - îşi uşurează astfel nu doar propriile buzunare, dar şi pe cele ale consătenilor!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It