Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 22:48

Şerban l-a contrat dur pe Jubleanu: "D-le viceprimar, aici eşti egal cu noi, cei care putem să te lăsăm fără funcţia în care te-am votat!"

Viceprimarul Gabriel Jubleanu a fost luat la ţintă de către unii dintre consilierii locali, care l-au acuzat că deşi are în atribuţiunile de serviciu asigurarea bunei funcţionări a serviciilor publice pentru populaţie, n-a dovedit că s-ar fi dat peste cap cu monitorizarea activităţii acestora. Şi, pe cale de consecinţă, unii n-au ezitat să-i pună în cârcă toate disfuncţionalităţile constatate la Salubritatea Publică Urbană. Ion Şerban a spus că el consideră total aiurea faptul că nu există R.O.I. (Regulament de Ordine Interioară) şi R.O.F. (Regulament de Organizare şi Funcţionare) şi a cerut imperios ca în maxim 30 zile acestea să fie întocmite, aprobate şi puse în practică. "R.O.I. intră în atribuţiunile directorului şi a celor de la SPU. Deci, să şi-l facă! R.O.F.-ul intră în sarcina Consiliului Local, a fost în lucru, se află în dezbatere publică şi va fi aprobat!", a precizat viceprimarul. Acesta a căutat să-i dea o mână de ajutor lui Cătălin Nastea, care n-a beneficiat de cine ştie ce sprijin din partea juristului Cătălin Cazacu şi, astfel, după ce a răspuns de câteva ori în locul directorului SPU, a fost pus la punct extrem de dur de către Şerban: "Dumneata eşti director la SPU, d-le Jubleanu?... Lasă-l pe cel aflat în funcţie să ne dea explicaţiile pe care le-am cerut. Şi nu uita că eşti pe aceeaşi treaptă cu noi, aici, la şedinţa A.G.A. Iar noi, consilierii locali care te-am votat să fii viceprimar, putem să te şi lăsăm - tot prin vot - fără funcţia asta!" Momentul a făcut să treacă prin sala în care se desfăşura şedinţa o briză îngheţată...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It