În A.G.A. de la SPU s-au evidenţiat o parte din problemele ce trebuie rezolvate pentru eficientizarea activităţii

După cum v-am informat deja, marţi, 26 martie, după şedinţa ordinară a Consiliului Local Curtea de Argeş, se va desfăşura o reuniune extraordinară a asociaţilor de la S.C. Salubritatea Publică Urbană S.R.L., în care se aşteaptă rezolvarea problemelor rămase în suspensie săptămâna trecută. Mai întâi este vorba despre dezbaterea propunerilor de modificare a Actului Constitutiv al societăţii, apoi despre repartizarea profiturilor pe anul trecut şi, nu în ultimul rând, aprobarea preţului de achiziţionare a terenului în suprafaţă de 1.000 mp necesar desfăşurării normale a activităţilor în perioada următoare. Rămâne de văzut cine vor fi negociatorii cu Jan Iliescu, unul dintre proprietarii ce l-au mandat pe fratele lor din municipiu să vândă la preţul minim de 15 euro/mp, care a fost considerat prea mare de unii dintre acţionarii de la SPU. Este de aşteptat să se ia în discuţie la modul serios şi raportul Curţii de Conturi, despre care s-a afirmat că ar conţine informaţii care evidenţiază destule deficienţe în activitatea de conducere a firmei. Dar care rămâne secret pentru cei din afara cercului iniţiaţilor, care fac aluzii, dar evită să detalieze. Drept urmare, deocamdată îl vom ignora şi noi ca şi cum n-ar exista! La fel de bine s-ar putea şi să se treacă destul de uşor peste toate aspectele, ca urmare a unor discuţii purtate în weekend, astfel încât să se fi lămurit ceea ce se dorea şi să se evite astfel o creştere a tensiunilor tocmai în preajma adoptării bugetului municipal pe anul în curs...
Raportul de audit financiar a evidenţiat minusurile, dar şi plusurile
Caracterizarea lucrării întocmită şi prezentată de către auditorul Niculina Stănescu, reprezentant al S.C. EVAL EXPERT S.R.L Piteşti, poate fi caracterizată plastic printr-o replică făcută celebră de un film clasic românesc: "Per total, e bine!". Explicaţiile şi tabelele care fac parte din raportul datat 18.03.2019 pot să-i încânte pe experţii în domeniu, dar la fel de bine, şi să fie supuse criticilor, astfel că nu vom intra în amănunte care i-ar putea plictisi pe majoritatea cititorilor noştri. Am reţinut însă faptul că profitul brut al S.C. Salubritate Publică Urbană S.R.L. a fost la 31.12.2018 în sumă de 314.479 lei, din care s-a scăzut impozitul pe profit, care a totalizat 48.780 lei şi a rezultat un profit net de 265.699 lei. Acesta a fost mai mare cu 80.665 lei decât cel înregistrat la data de 31.12.2017.
Respect faţă de lege şi de asociaţi
Asta a cerut consilierul local Marius Deaconu directorului Cătălin Nastea imediat după ce a început şedinţa Adunării Generale a Asociaţilor: "Solicit respect faţă de consilierii care sunt membri asociaţi la SPU. D-le director, când colegul Şerban v-a spus că la întocmirea Raportului Curţii de Conturi s-a mers pe lege şi dvs. v-aţi permis să spuneţi că este discutabil ceea ce s-a scris acolo, consider că n-aţi dovedit respect nici faţă de lege, şi nici faţă de noi. Şi asta pentru că am înţeles că nu aţi contestat acele aspecte din amintitul raport despre care aţi afirmat că sunt greşite!..." Imediat, Ionel Păunescu a preluat ştafeta şi a revenit la nemulţumirile exprimate şi cu alte ocazii faţă de modul în care se fac recepţiile la străzile salubrizate şi procesele verbale, considerând că ar trebui să fie cel puţin săptămânale, şi nu întocmite în luna următoare. Viceprimarul Gabriel Jubleanu i-a replicat susţinând că angajaţii de la Mediu merg pe străzi şi fac săptămânal aceste recepţii, însă Păunescu a exemplificat cu strada Valea Iaşului, unde afirma că anul trecut a fost nesalubrizată corespunzător timp de trei săptămâni. Şi el a considerat că inducerea în eroare a consilierilor locali este altă formă de desconsiderare a celor ce aprobă fondurile bugetare necesare funcţionării SPU.
"Când ne interesăm de banii publici, suntem trataţi ca nişte papagali de Biroul Mediu!"
Acuzaţia gravă a fost formulată de către Ion Şerban, care a dat şi amănunte: "Colegul Ionel Păunescu a fost la Mediu ca să ceară lămuriri şi documente privitoare la plăţile pentru salubrizarea oraşului sau la procesele verbale de recepţie despre care vorbiţi, d-le viceprimar. Doamnele de acolo s-au fofilat, spunând că nu pot oferi ceva fără aprobare. Care ba era a secretarului primăriei, ba a cine ştie cui altcuiva!..." "Există un registru de evidenţă în acest sens!", s-a apărat adjunctul primarului. "L-a văzut dracu', că' noi nu!", i-a replicat dur Şerban.
Atacul a fost continuat de către Ionel Păunescu: "Oamenii stau la coadă ca să achite taxe şi impozite şi noi plătim 3.000.000 lei pentru curăţenia anuală făcută destul de aproximativ de SPU pe străzile municipiului, după cum s-a văzut în ziua sărbătoririi Centenarului Marii Uniri, dar şi la alte zile festive. Eu zic că trebuie să decidem dacă putem eficientiza activitatea, iar în caz contrar, s-o scoatem la licitaţie!" Viceprimarul Jubleanu le-a imputat celor ce criticau aspectele din primărie, şi nu numai, faptul că n-au trecut şi pe la biroul dumnealui, exprimându-şi astfel disponibilitatea de a-i ajuta pe aleşii locali să intre operativ în posesia informaţiilor dorite. "Eraţi ocupat cu probleme mai importante. Sau cel puţin aşa am fost informaţi!...", a spus uşor maliţios Păunescu.
"Nu suntem perfecţi..."
Declaraţia onestă a directorului Nastea a părut să mai tocească spiritul ofensiv a tripletei consilierilor de la PAM. În acest context s-a admis faptul că sunt destui concitadini cu carenţe în educaţie, inclusiv cea de natură civică. Aceştia aruncă sau depozitează deşeurile pe unde apucă, inclusiv pe la colţuri de străzi, profitând de neimplicarea funcţionarilor de la Primăria Municipală, care preferă "să nu se lege la cap cât timp nu au dureri" şi nu-i sancţionează. Ştefan Dumitrache a contrazis această variantă, exemplificând cu amenzile date unor locuitori de pe strada Dumbravei sau din zona Autogării, care nu s-au plătit vreodată şi s-au constituit în datorii la bugetul local, cu consecinţele de rigoare.
Descărcarea de gestiune se va face în Consiliul Local
Faptul că bilanţul contabil şi descărcarea anuală de gestiune n-au fost trecute prin legislativul municipal a fost categorisit drept greşeală în Raportul Curţii de Conturi. În şedinţa A.G.A. de la SPU, de zilele trecute, părerile au fost împărţite. Ion Şerban a argumentat cu S.C. AQUATERM S.A., care procedează astfel şi nu i s-a imputat vreodată că ar fi greşit: "Salubritatea Publică Urbană nu este un S.R.L. privat, un chioşc sau magazin de cartier, ci o firmă de interes public, aparţinând de Consiliul Local!" "V-aţi gândit ce s-ar întâmpla dacă nu s-ar mai primi cei 3.000.000 lei de la buget pentru salubrizarea anuală a străzilor oraşului?...", a întrebat deloc retoric Ionel Păunescu, după care discuţia a trecut pe planul documentaţiilor legale lipsă. Directorul Cătălin Nastea i-a informat pe asociaţi că a solicitat încă din luna august a anului trecut întocmirea unui ROF, dar că abia acum este pe gata - după cum a spus viceprimarul Gabriel Jubleanu. Totodată s-au evidenţiat şi alte aspecte asupra cărora vom mai reveni. Una peste alta, trebuie să reţinem că dezbaterile au fost parţial tensionate, dar au condus spre adoptarea unor decizii ce au menirea de a încerca măcar o normalizare a activităţilor din mapa profesională a SPU.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
