Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 22:48

Gabriela Dina, de la Primăria Valea Iaşului, s-a mutat într-o lume mai bună...

Prăznuirea creştină a Bunei Vestiri a fost una îndoliată anul acesta pentru angajaţii Primăriei Valea Iaşului. Colega lor, Gabriela Dina (5 august 1965 - 25 martie 2019) a pierdut lupta curajoasă cu o boală necruţătoare care a chinuit-o în ultimii ani. Marţi după-amiază, după ce s-a spovedit şi s-a împărtăşit, a plecat senină - aşa cum a trăit - pe drumul veşniciei. Astfel, primăria a pierdut angajatul cu cea mai mare vechime în post, care a slujit comunitatea timp de 36 ani. Colegii şi edilii i-au fost alături în momentele de mare suferinţă şi au căutat s-o ajute împreună cu familia, dar n-au avut şanse în faţa destinului necruţător... "A fost o colegă deosebită, de serviciile căreia s-au folosit majoritatea consătenilor, în condiţiile în care legile retrocedărilor au stârnit atâtea supărări, după 1990... Gabriela, însă, şi-a îndeplinit sarcinile cu profesionalism, corectitudine şi bun simţ, şi noi toţi îi vom păstra o frumoasă amintire!", ne-a mărturisit primarul Nicolae Barbu, vizibil emoţionat.
Regretele celor care au cunoscut-o şi au apreciat-o ca om şi specialist n-o pot readuce alături de cei dragi. Singurul lucru pe care-l mai pot face este să-i cinstească memoria aprinzându-i o lumânare care să-i lumineze calea spre veşnicie şi să-i depună o floare la sicriul depus în incinta bisericii cu hramurile Adormirea Maicii Domnului şi Sf. Nicolae, situată în apropierea sediului administraţiei publice locale. De acolo, joi, după slujba de înmormântare, cei care au cunoscut-o şi au apreciat-o pot s-o conducă pe ultimul drum. Dumnezeu s-o ierte şi s-o odihnească în pace!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It