Planuri generoase ce-şi aşteaptă finanţarea la Albeşti

În această perioadă, conducerea administraţiei publice locale din Albeştii de Argeş aşteaptă o vizită în teren a preşedintelui Consiliului Judeţean, dr. Dan Constantin Manu, pentru a vedea situaţia obiectivelor de investiţii aflate în derulare pe plan local. Aceasta deoarece ele se realizează cu sprijinul determinant al instituţiei judeţene, căreia i s-au solicitat şi anul acesta bani pentru proiecte. Primarul Gabriel Popa ne-a informat asupra câtorva dintre acestea, care se află pe lista de priorităţi a edililor locali. În primul rând ar fi vorba despre finalizarea lucrărilor de schimbare a acoperişului şcolii din centrul comunei şi despre înlocuirea acoperişului la Dispensarul Uman, pentru care se lucrează la documentaţia de justificare a costurilor ce ar putea totaliza circa 250.000 lei. Apoi se urmăreşte trecerea apelor uzate din Pământeni şi Ungureni la staţia de epurare de la Dobroţ, lucrare aflată în execuţie, din costurile căreia s-au plătit vreo 200.000 lei. "Am mai avea nevoie pentru a încheia lucrarea de ceva peste suma achitată deja...", a precizat primarul Gabriel Popa. Tot de 200.000 lei ar fi nevoie şi la lucrările executate la Brăteşti pentru suplimentarea necesarului de apă în gospodăriile localnicilor, proiect la care a fost emis deja Certificatul de Urbanism. "Deocamdată, acestea sunt doar planuri, căci până nu se va adopta bugetul, rămânem pe tărâmul probabilităţilor. Astfel am putea spune că în funcţie de resursele financiare proprii pe care le vom avea la dispoziţie pentru obiective de investiţii din domeniul dezvoltării locale, ne propunem să demarăm asfaltări pe o parte din cei 14,5 km de drumuri, investiţie planificată pentru această perioadă. Ţin să precizez că am depus proiectul aferent la Fondul Naţional de Investiţii, pentru care - de asemenea - am emis Certificatul de Urbanism", a precizat primarul albeştean.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
