În şedinţa extraordinară a A.G.A. de la SPU, directorul Cătălin Nastea i-a supărat urât pe acţionari, iar unii au părăsit sala!

Se spune că atunci când Dumnezeu vrea să piardă un om, îi ia mai întâi minţile... Asta pare să se fi întâmplat cu directorul de la Salubritatea Publică Urbană în ultimele zile. Tentativa sa de modificare a Actului Constitutiv al S.R.L.-ului Consiliului Local Curtea de Argeş a fost complet ratată săptămâna trecută. Ceea ce spunea că fusese doar o tatonare a acţionarilor privitor la posibilitatea de a-şi "trage mandate fără număr" ca manager s-a dovedit a fi în şedinţa extraordinară o idee fixă. Controversele sale cu Ion Şerban, Ionel Păunescu, Marius Deaconu, Mădălin Marinescu, Cristian Mitrofan şi chiar cu Răzvan Bădescu sau Maria Dicu, au dovedit-o din plin! Şerban şi colegii săi i-au reproşat faptul că nu era în legalitate, având contract de muncă, şi nu contract de mandat, fapt remarcat şi în raportul întocmit după ultimul control al Curţii de Conturi, iar Cătălin Gabriel Nastea a susţinut sus şi tare că mare parte din ceea ce era scris acolo erau inepţii. Chestionat de ce n-a contestat aspectele care i s-au părut în neregulă, a spus cu o sinceritate dezarmantă că n-a ştiut în primă fază care erau acelea. Şi a rămas fără replică atunci când a fost întrebat ce-a păzit juristul pe care-l plăteşte...
Dar n-a renunţat sub nicio formă la ideea respingerii necesităţii contractului de mandat, susţinându-şi cauza de a beneficia de o modificare a Actului Constitutiv al societăţii pentru a rămâne la conducere pe perioadă nedeterminată. Mai mult, a spus că omologul de la Câmpulung şi nu numai nu are contract de mandat şi este pus "la butoane" pe termen nelimitat. Ceea ce s-a dovedit destul de repede fals, după ce Cristian Mitrofan s-a interesat la musceleni şi i-a anunţat pe colegi că nu era adevărat. Ceea ce a ridicat şi mai mult temperatura discuţiilor, iar faptul că directorul de la SPU a început să ţipe la consilierii locali i-a enervat pe toţi, determinând-o chiar şi pe blânda d-nă Maria Dicu să-i atragă atenţia, la modul cel mai politicos cu putinţă, că sărise peste cal. Cei trei aleşi locali de la PAM - Şerban, Păunescu şi Diaconu - n-au mai acceptat să li se vorbească pe acea tonalitate ridicată şi certăreaţă şi după ce au fost acuzaţi de neseriozitate pentru că-şi făceau selfiuri în timpul şedinţei, au părăsit furioşi sala.
Chestionat astăzi pe tema Actului Constitutiv - despre care Cătălin Nastea a afirmat că fusese copiat după unul de la SPGC în graba cu care s-a făcut SPU în 2010 - secretarul primăriei, Radu Chirca, a spus că exemplarul pe care-l are dumnealui este în regulă, dar n-a exclus posibilitatea să mai fie la societate altul... Dumnealui ne-a spus că lui Cătălin Nastea nu-i convine ceea ce nu corespunde intereselor sale şi că, într-adevăr, solicitase un contract de mandat, iar primarul o delegase pe Daniela Olteanu să-i facă un model. Pe care, în şedinţa de marţi, directorul de la SPU îl desfiinţase, calificându-l drept fără valoare!... Secretarul Radu Chirca le-a dat dreptate lui Şerban şi celorlalţi şi în ceea ce priveşte contractul de mandat, care este obligatoriu, precizând că acesta nu se poate încheia acum decât până la data limită din martie 2020, când va expira perioada pentru care a primit ultima numire. Vom reveni pe larg asupra acestui conflict mocnit, care ameninţă să capete proporţii epice, dacă luăm în serios declaraţiile părţilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
