Deocamdată, Cetatea Poenari rămâne închisă!

Miercuri, Cetatea Poenari din comuna Arefu, cunoscută printre localnici şi sub numele de "Cetatea lui Vlad Ţepeş", a fost închisă ca urmare a depistării câtorva urşi ce "patrulau" prin zonă. Această măsură are ca scop protecţia turiştilor şi, pe durata stării de "alertă", autorităţile vor monitoriza permanent împrejurimile. Accesul la cetate va fi posibil numai după ce animalele vor fi îndepărtate şi perimetrul asigurat. Din păcate, vizitatorii care şi-au planificat traseul din următoarea perioadă incluzând şi acest obiectiv istoric vor trebui să-l reconfigureze - întrucât - mai presus de dorinţa de a admira mărturiile istoriei de odinioară, primează integritatea lor fizică. Să sperăm că lucrurile vor reintra la normal în scurt timp, fără, însă, a le dăuna bieţilor ursuleţi care, probabil, căutau doar hrană...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
