Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 22:48

Directorul Marian Ghiţă a fost "pus la zid" pentru desconsiderarea consilierilor municipali

# "Departe de mine gândul de a-i sfida pe consilierii locali!..." - s-a apărat acesta

Organigrama şi Statul de Funcţii de la Biblioteca Municipală nu s-a aprobat în şedinţa ordinară a legislativului din data de 26 martie. Propunerea a venit din partea liberalului Mădălin Marinescu şi a fost motivată de lipsa directorului Marian Ghiţă. Pe aceeaşi lungime de undă s-a situat Ion Şerban (PAM), care a spus că acea lipsă dovedea lipsa de respect a absentului, ce-i desconsidera - şi nu pentru prima dată - pe aleşii urbei. Încercarea lui Ştefan Dumitrache de a-l apăra, spunând că fusese obligat să-i ţină locul unui coleg, l-a expus la criticile colegilor, care nu păreau să înghită cu inima uşoară solidaritatea de breaslă între oamenii de cultură din Curtea de Argeş, pe care o mai identificaseră şi cu alte ocazii la Ştefan Dumitrache de la Muzeul Municipal şi la Cristian Mitrofan, de la Casa de Cultură "George Topîrceanu". Cei ce nu-l aveau la suflet pe Marian Ghiţă au susţinut că fie putea să dea sarcină altui subordonat să ţină locul persoanei absente, ca să fie prezent la şedinţa de legislativ, fie putea delega această sarcină altcuiva, aşa cum procedase Melania Zarioiu, şefa de la S.P.C.L.E.P. Aşa că n-a fost deloc de mirare faptul că, la vot, majoritatea a decis ca adoptarea proiectului să fie făcută într-o şedinţă extraordinară care ar urma să se desfăşoare înainte de cea de adoptare a bugetului municipal. Ion Şerban n-a uitat să ceară imperativ ca la respectiva întâlnire în care se va supune dezbaterii Organigrama şi Statul de funcţii de la Biblioteca Municipală, directorul Marian Ghiţă să fie pregătit să le vorbească aleşilor locali despre componenţa Consiliului Ştiinţific, dar şi să le dea toate lămuririle solicitate.
Contactat, directorul Marian Ghiţă ne-a declarat următoarele legat de acest subiect: "Departe de mine gândul de a sfida pe cineva, şi mai ales pe consilierii locali, faţă de care am tot respectul cuvenit celor aleşi de comunitate!... A fost un concurs de împrejurări nefericit ce impunea prezenţa mea la post, unde eram angrenat în executarea unor sarcini presante de serviciu. Mai precis, în organizarea unui concurs pentru ocuparea unui post de bibliotecar. De altfel, l-am informat despre această situaţie pe dl. Ştefan Dumitrache, preşedintele de şedinţă... Regret foarte mult că n-am putut fi prezent la şediţa de marţi şi voi căuta ca astfel de situaţii să nu se mai repete. Organigrama şi Statul de Funcţii n-au suferit modificări faţă de ceea ce s-a aprobat anul trecut şi atunci când vor fi puse în dezbatere pentru aprobare, voi fi prezent şi gata să dau toate explicaţiile solicitate".  

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It