Curtea de Argeş va avea stadion ultramodern, la standarde UEFA!

Informaţia am primit-o în exclusivitate astăzi, de la surse oficioase din cadrul Companiei Naţionale de Investiţii, care ne-au confirmat declaraţiile edilului-şef Constantin Panţurescu: "Este adevărat că UATM Curtea de Argeş a depus la noi o solicitare pentru modernizarea Stadionului Municipal din Curtea de Argeş. După cum bine ştiţi, C.N.I. a semnat de curând contracte asemănătoare cu administraţiile locale din Alexandria şi Slatina, iar <<pe ţeavă>> este şi cel pentru arena din oraşul dumneavoastră. Acesta ar urma să coste în jur de 5 milioane de euro, va avea circa 5.000 locuri, cu tribunele acoperite, nocturnă şi gazon încălzit, pentru a nu fi probleme pe perioada iernii. În funcţie de clasificarea UEFA, va fi de 2 stele!"
Chiar dacă la ora actuală este o problemă faptul că Oraşul Regal nu are o echipă reprezentativă în primele 4 divizii de fotbal ale ţării (Basarabi Curtea de Argeş s-a retras în turul campionatului 2018-2019 al Ligii a IV-a), există soluţii. Primarul Constantin Panţurescu, un om implicat şi care "arde în flăcări" pentru sport în general, şi pentru "sportul rege" în special, este în discuţii cu mai mulţi oameni de fotbal. Aceştia i-au promis că atunci când vor exista condiţii decente pentru desfăşurarea activităţii, municipiul va avea echipă care să activeze în primele două divizii ale ţării. Gândiţi-vă că în momentul în care Internaţional a promovat în prima ligă, nu a putut să joace niciun meci la Curtea de Argeş, deşi avea cel mai bun gazon din ţară!... Iar cu un stadion nou, sunt multe entităţi sportive care se bat la promovarea în prima divizie şi care nu au o suprafaţă de joc decentă. Întrebarea care se pune este următoarea: vom fi în stare să umplem meci de meci tribunele arenei municipale ca să ne susţinem echipa favorită?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
