Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 23:06

Finalizarea cadastrării în Curtea de Argeş este un vis prea îndepărtat!

Faptul că încă mai sunt destule suprafeţe de pământ, care deşi aparţin de domeniul public, au fost omise la introducerea în inventar, este deja de notorietate. O necunoscută rămâne identitatea celor ce se fac vinovaţi de asemenea "scăpări" intolerabile pentru societăţile civilizate sau pentru averile personale. Din păcate, vechile mentalităţi comuniste cu "bunurile întregului popor", care - practic - sunt ale tuturor şi ale nimănui, încă mai persistă la aproape 30 ani de la teoretica prăbuşirea a comunismului. Şi acest lucru a fost evident în ultimul an de zile de când administraţia condusă de către primarul Constantin Panţurescu a venit aproape la fiecare şedinţă de legislativ municipal cu noi suprafeţe de teren identificate ca "sărite" din Inventarului bunurilor aparţinând de domeniul public al municipiului. La şedinţa de îndată a Consiliului Local Curtea de Argeş convocată în data de 12 martie, aleşii urbei au aprobat un proiect de hotărâre pentru înscrierea în Cartea funciară a unor bunuri imobile aflate în domeniul public al municipiului. Din discuţii au reieşit nişte adevăruri tulburătoare. Şi acestea au fost iscate de o întrebare formulată de către consilierul local liberal Mădălin Marinescu, ce viza costurile unei cadastrări complete a municipiului. Primarul i-a răspuns că numai un PUZ (Plan Urbanistic Zonal) ar costa între 7 şi 8 miliarde lei vechi (!?!...). Ion Şerban n-a ratat ocazia de a întreba ce procent din suprafaţa municipiului este cadastrată efectiv şi - spre uimirea multora - s-a spus clar că nici măcar 10-15% nu este. Primarul Panţurescu i-a informat pe consilierii locali că dăduse ordin ca fix din acea zi, o comisie special desemnată să se deplaseze în teren pentru a verifica de-a fir a păr ce suprafeţe sunt înscrise în inventar şi care au fost omise. Şi, în cazul în care aleşii locali ar avea ceva de semnalat în ceea ce priveşte anumite bucăţi, se pot adresa fie lui Florin Dumitru şi Alexandru Stan - ambii de la Direcţia Arhitect Şef, fie uneia dintre doamnele de la Administraţia Domeniului Public. Cei ce primesc eventualele semnalări vor merge în teren pentru constatările de rigoare.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It