Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 23:04

"Dacă nu e dom' primar, nu mai am de ce să ţip!"

Aceasta a fost replica dată de crescătorul de animale Daniel Petrescu preşedintelui de şedinţă a legislativului municipal din Oraşul Regal, Ştefan Dumitrache. La şedinţa ordinară din luna martie, conform uzanţelor, înainte de a se intra în ordinea de zi, s-a făcut înscrierea celor interesaţi să comunice anumite lucruri plenului în cadrul punctului "Diverse". Dintre aleşii locali s-au înscris Bogdan Alexandru Dabija, Ionel Păunescu, Ion Şerban, Mădălin Marinescu şi Doru Georgescu. Au mai solicitat dreptul la cuvânt reprezentantul crescătorilor de animale din cartierul Marina şi nelipsitul Petrescu - după cum spuneam. Preşedintele de şedinţă Ştefan Dumitrache a ţinut să precizeze: "Dane, te trec pe listă, dar cu condiţia să nu mai ţipi, cum ai tu obiceiul, ci să comunici ceea ce doreşti pe un ton calm şi civilizat". Interpelatul a spus foarte sigur de el şi cu o anumită doză de umor: "Dacă nu e dom' primar, nu mai am de ce să ţip!" Replica a stârnit o uşoară ilaritate în sală, deoarece toţi cei prezenţi ştiau că Dan Petrescu are vechi răfuieli cu şefii administraţiei municipale, fie că s-au numit Nicolae Diaconu, fie - în acest mandat - Constantin Panţurescu. Toate discuţiile din plenul şedinţelor de legislativ s-au încheiat din partea proprietarului de animale cu vocalize şi ameninţări, pe care Diaconu le lăsa să treacă pe lângă el fără să ridice mănuşa provocărilor, în timp ce Panţurescu nu putea tolera acuzaţiile la care era supus el şi administraţia pe care o conduce. În lipsa primarului de la ultima şedinţă, se părea că asistenţa nu va mai avea parte de spectacolul pe alocuri jenant care a cam început să se banalizeze. Dar cine a crezut aşa ceva, s-a înşelat, deoarece Daniel Petrescu s-a montat grozav contra angajaţilor din administraţia publică locală care au făcut un amenajament pastoral pe care dumnealui şi unii dintre ceilalţi păstori îl contestă vehement şi care păcătuiesc prin refuzul de a-i face pe plac şi a-i da ceea ce vrea prin încredinţare directă, fără licitaţii. Duelul pe bază de articole de legi între el şi contestatarii din cadrul legislativulului a continuat şi pe hol câteva minute bune, cu acuzaţii grave urlate - nu altceva - care, încă o dată, se pare că nu vor fi altceva decât "mult zgomot pentru nimic", vorba bătrânului Will Shakespeare...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It