Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 23:04

Dabija nu mai e "căutător de casă" pentru UNPR!

Şedinţa ordinară de la sfârşitul lunii martie poate intra în istoria filialei UNPR de la Curtea de Argeş. Şi aceasta pentru simplul fapt că s-a aprobat - în sfârşit! - cererea formulată de către liderul Bogdan Alexandru Dabija pentru atribuirea unui sediu. Demn de reţinut ar fi faptul că solicitarea a fost depusă de mai mult timp, dar probabil că abia acum s-a identificat spaţiul convenabil... Un argument ar fi acela că formaţiunea politică în cauză este reprezentată în legislativul municipal. "De un an şi ceva tot aştept să fiu recompensat...", a mărturisit Dabija în plenul şedinţei cu o bănuită notă de reproş la adresa puterii locale pe care a sprijinit-o prin votul său ori de câte ori "i-a crăpat buza". Ştefan Dumitrache, preşedinte de şedinţă din partea PSD, i-a venit în sprijin, informându-i pe colegi că solicitarea iniţială fusese făcută în urmă cu vreo 4 ani, pe când altcineva era preşedinte al UNPR Curtea de Argeş şi a cerut să se voteze pentru rezolvarea problemei. Întrucât cererea a fost formulată în temeiul Legii nr. 334/2006, fiind motivată de necesitatea desfăşurării normale a activităţii de partid, dar şi de faptul că UNPR nu dispunea de alt sediu în Oraşul Regal, s-a aprobat în unanimitate proiectul de hotărâre. Astfel, în conformitate cu prevederile legale, spaţiul închiriat în strada Negru Vodă nr. 40, în suprafaţă de 68 mp, din care 40,32 mp în indiviziune, va urma regimul juridic prevăzut pentru cele cu destinaţie de locuinţă şi va fi pus la dispoziţie pentru o perioadă de 5 ani de zile, timp în care chiria lunară percepută va fi de 114 lei. "Să-i dăm spaţiul solicitat, deoarece va produce bani pentru buget. Cei peste 1.200 lei anual aduc o sumă aproximativ cu cea obţinută din păşunatul pe izlaz a două vaci", a constatat Ion Şerban cu un umor fie involuntar, fie de sorginte britanică... Una peste alta însă, UNPR Curtea de Argeş a intrat în rândul formaţiunilor serioase de pe scena politică locală, deoarece de acum încolo se poate legitima şi cu un sediu. Iar meritul principal îi revine omului-partid Bogdan Alexandru Dabija! Sau cel puţin aşa susţin cârcotaşii de care Curtea de Argeş nu duce lipsă...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It