Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 23:08

Se definitivează proiectul pentru reabilitarea Dispensarului Uman din Albeşti

Nu este păcăleală: la acest început de lună aprilie s-au făcut ultimele expertize tehnice care vor folosi la întocmirea Proiectului Tehnic pentru investiţia care vizează reabilitarea acestui important obiectiv local. "Ne bucurăm de faptul că la ridicarea clădirii s-a lucrat foarte bine, astfel că temelia are 1,5 m. Drept urmare, după expertiza tehnică s-a concluzionat că nu este necesară o consolidare a clădirii. Deci, ne-am axat pe reabilitările interioare, faţade şi amenajarea pe verticală a spaţiului exterior. După ce va fi definitivat Proiectul Tehnic, vom urma paşii legali pentru lansarea investiţiei ce se va realiza din fonduri proprii şi din sume pe care le aşteptăm în urma promisiunilor primite de la Consiliul Judeţean Argeş", ne-a informat primarul Gabriel Popa, care a precizat că la o comunitate serioasă cum este aceea căreia îi asigură administrarea împreună cu ceilalţi edili, o astfel de instituţie este absolut necesară şi trebuie să dispună de toate condiţiile pentru desfăşurarea normală a activităţii îndreptată spre păstrarea sănătăţii locuitorilor.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It