Pentru Consiliul Judeţean Argeş, 2019 este anul implementării proiectelor - Vizită de lucru a conducerii în patru comune din zona Curtea de Argeş

Instituţia judeţeană ţine cu tot dinadinsul să-şi acopere promisiunile privind dezvoltarea satului argeşean. În cursul acestei săptămâni, conducerea - preşedintele Dan Manu, vicepreşedintele Ion Mînzînă şi administratorul judeţean Maria Dinu - au făcut un raid prin comunele Corbeni, Cicăneşti, Albeştii de Argeş, Băiculeşti şi Merişani. Începând cu anul 2016, conform ofertei electorale, s-au alocat fonduri pentru realizarea investiţiilor din cele 3 domenii prioritare: sănătate, educaţie şi infrastructură.
Investiţii la Corbeni

Prin banii veniţi de la Consiliul Judeţean s-a pus la punct infrastructura şcolară, aducând la standarde civilizate şi unităţi precum cea de la Oeşti-Rudărie, care a fost supraetajată. În această localitate se află una dintre cea mai moderne grădiniţe din mediul rural argeşean, în care fiecare clasă are grup sanitar propriu şi, în plus, dispune şi de un vestiar. Tot din alocaţiile primite de la instituţia judeţeană s-a cofinanţat proiectul "Reabilitarea drumurilor de interes local în satele Corbeni, Bucşeneşti şi Rotunda", unde s-au realizat şi sisteme de canalizare. Alte investiţii au fost cele în Centrul de îngrijire copii din satul Oeştii-Ungureni, terenurile de sport din satele Corbeni şi Oeştii-Ungureni, precum şi dotarea Căminului cultural din satul Poienari, pe Măsura 322. N-a fost neglijată nici infrastructura de apă, în care s-au alocat fonduri pentru modernizarea Staţiei de alimentare din Corbeni. În viitor, prin PNDL II, acolo urmează să fie implementat un proiect privind extinderea reţelei de canalizare.
Cicăneştiul, comuna cu întreaga reţea rutieră asfaltată!

Această localitate se individualizează în judeţ prin faptul că are toate drumurile şi uliţele asfaltate. De asemenea, Consiliul Judeţean a investit în infrastructura şcolară, alocând fonduri pentru amenajarea drumului de acces şi incintă de la Şcoala Cicăneşti. Prin programul guvernamental PNDL II, pe care l-a cofinanţat, a fost finalizat proiectul de extindere a alimentării cu apă şi, în prezent, se execută lucrări de reabilitare şi dotare a Şcolii Nicoleşti, din satul Mioarele. "Dacă vreţi să vedeţi cum ar trebui să arate o comună dezvoltată, un sat argeşean, vă invităm în comuna Cicăneşti, pentru că acesta este reperul. Acolo vezi numai spaţiu verde şi asfalt, există canalizare şi alimentare cu apă, iar şcolile sunt întreţinute, având grupurile sanitare în interior. Ca priorităţi pentru anul 2019, avem în vedere extinderea Dispensarului Comunal, dar şi celelelate aspecte pe care împreună le-am convenit", a declarat preşedintele Dan Manu. Răspunsul primarului Ion Ionescu a fost pragmatic, ca de obicei: "Mă bucur că v-a plăcut ce v-am arătat în Cicăneşti! Am muncit cu scopul de a realiza lucruri bune pentru comunitatea pe care o reprezint".
Albeştii de Argeş rămâne o comună vie, cu oameni harnici!

Şi în localitatea condusă de către primarul Gabriel Popa s-au realizat investiţii considerabile cu sprijinul Consiliului Judeţean. Mare atenţie s-a dat infrastructurii şcolare, deoarece este una dintre comunităţile umane din nordul Argeşului, unde demografia nu se află în suferinţă. Astfel, s-au reabilitat Şcoala Primară cu clasele I-IV din satul Dumireşti, s-a reabilitat şi modernizat grupul sanitar şi s-a reparat acoperişul de la Şcoala Gimnazială Albeşti-Pământeni, din centrul comunei, unde s-a amenajat şi un spaţiu pentru centrala termică din dotare.
"Şi în comuna Albeştii de Argeş am vizitat principalele proiecte. Vă reamintim că sănătatea, educaţia şi infrastructura sunt priorităţile noastre în acest mandat. Acum şi aici şcolile au toaletele în interior. De asemenea, am vizitat staţia de alimentare cu apă, un proiect pe PNDL II, aflat în fază de execuţie în procent de 80%. Mă bucur nespus că facem echipă împreună! Avem un alt obiectiv urgent care trebuie demarat în 2019. Este vorba despre Dispensarul Uman. În primă fază trebuie făcută o expertiză a clădirii. În funcţie de rezultatul expertizei, fie vom reabilita actuala clădire, fie ne orientăm către o altă locaţie, pentru că localnicii au nevoie de o asistenţă medicală normală", a spus dr. Dan Manu. "Vă mulţumesc pentru ajutorul acordat şi sperăm ca şi în viitor să ne puteţi ajuta pentru implementarea proiectelor în comuna noastră", a răspuns Gabriel Popa, şeful administraţiei publice locale.
Băiculeştiul păşeşte ferm pe drumul civilizaţiei

Conducerea Consiliului Judeţean Argeş a vizitat şi în comuna condusă de către primarul Niculaie Dragnea obiectivele în care a investit, între care se individualizează cele de la şcoli, unde s-a urmărit asigurarea standardelor de civilizaţie din mileniul 3. Astfel s-au băgat bani grei în amenajarea grupurilor sanitare la şcolile gimnaziale din satele Băiculeşti, Valea Brazilor, Valea lui Enache, dar şi la cele primare de la Anghineşti, Măniceşti sau la Grădiniţa cu Program Normal de la Zigoneni, dar şi în reparaţiile de la Şcoala Gimnazială Băiculeşti. De asemenea, s-au investit sume considerabile în reabilitarea Dispensarului Uman din Băiculeşti, în infrastructura de apă (prin cofinanţarea realizării staţiei de pompare a apei din satul Zigoneni, iar prin PNDL II urmează să fie implementat proiectul de înfiinţare a sistemului centralizat de canalizare). În ceea ce priveşte infrastructura rutieră, Regia Judeţeană de Drumuri a demarat lucrările de asfaltare a DJ 704H Băiculeşti-Curtea de Argeş (prin Noapteş).
"În comuna Băiculeşti am vizitat Dispensarul Comunal, care a fost reabiltat şi care a beneficiat de fonduri şi din partea Consiliului Judeţean. Este un dispensar renovat, cu condiţii deosebite, în care găsim şi un cabinet stomatologic, dar şi o farmacie, astfel încât cetăţenii să beneficizeze de servicii complete medicale. După vizita pe care am făcut-o în unităţile de învăţământ, am constatat că acestea sunt conforme. Mai sunt câteva retuşuri de făcut dar, cu siguranţă, problemele se vor remedia", a spus preşedintele Dan Manu, care n-a uitat nici de asfaltarea DJ 704H. Primarul Niculaie Dragnea a adresat mulţumiri pentru sprijinul acordat: "Pentru renovarea dispensarului, sursa financiară a fost din bugetul local şi din cel al Consiliului Judeţean. Vă mulţumesc pentru sprijin! Ca să realizăm obiective, trebuie să fim sprijiniţi şi am convingerea că vom fi ajutaţi în continuare pentru tot ceea ce intenţionăm să facem".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
